Ustecka tężnia solankowa

Ustecka tężnia solankowa

Ustecka tężnia solankowa

Dobra wiadomość! Już można korzystać z dobroczynnych właściwości usteckiej solanki. Obiekt znajduje się w Parku Usteckich Stoczniowców, przy ul. Marynarki Polskiej.

Tężnia pracuje automatycznie w godzinach 8.00 – 22.00. Obiekt czynny będzie przez 8 miesięcy w roku a solanka będzie wymieniana co dwa miesiące.

Aerozol jaki wdychamy wewnątrz tężni bogaty jest w mikroelementy. W ciągu jednej godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajamy taką ilość jodu jak podczas 3 dni plażowania.

Tężnie solankowe – na jakie choroby?

Korzystając z tężni solankowej odciążamy pracę naszych nerek i wątroby, przyczyniamy się także do wzmocnienia układu odpornościowego. Magnez i miedź zawarte w solankowym aerozolu poprawiają przemianę materii, a selen oczyszcza nasz organizm z wolnych rodników. Sole, z którymi mamy kontakt w tężni zwalczają także bóle reumatyczne, poprawiając tym samym naszą ogólną kondycję zdrowotną. Lekarze zalecają kurację w tężniach także osobom chorującym na różnego rodzaju alergie, w tym alergie skórne.

Działanie tężni

Obiekt wyposażony w elektryczno-hydrauliczne automatycznie sterowane urządzenia technologiczne rozprowadzające solankę ze zbiornika na wiązki tarniny dla uzyskania aerozolu solankowego oraz zbierające spływającą solankę na powrót do zbiornika solanki (po oczyszczeniu i dezynfekcji UV). Tarnina ułożona jest pod niewielkim kątem odbiegającym od poziomu w dół wypełniając szkielet konstrukcji drewnianej, po której spływa solanka w obiegu zamkniętym.

Obiekt dostosowany jest do korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami, w szczególności przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Przypomnijmy, że w tym tradycyjnym obiekcie przyrodoleczniczym wykorzystywane jest naturalne bogactwo Ustki – woda solankowa, pozyskiwana z miejscowego złoża leczniczego „Ustka1”. Z solanki korzystamy dzięki uprzejmości Łukasza de Lubicz – Szeliskiego, prezesa Uzdrowiska Ustka Sp. o.o. – właściciela ujęcia.

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Ustce

Ustecka tężnia solankowa

Artykuł Ustecka tężnia solankowa pochodzi z serwisu Ustka – turystyczna strona miasta.

Autor: Magdalena Matusiak