Sezon kąpielowy start

Ratownicy na plaży w Ustce

Od 1 czerwca na 100 mb usteckiej plaży działa już kąpielisko morskie. Na najbliższy weekend synoptycy zapowiadają znaczne ocieplenie – zapraszamy więc do kąpieli i plażowania!

Operatorem usteckiego kąpieliska, które działa w godz. 10.00-18.00, jest Ośrodek Sportu i Rozwoju, który dba o czystość plaży i bezpieczne kąpiele. Służbę ratowniczą, na mocy zawartej umowy, zapewnia Słupskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Baza ratowników znajduje się w pobliżu wschodniego falochronu, przy wejściu nr 4. Funkcjonuje tam punkt medyczny, a w pobliżu jest utwardzony zjazd na plażę oraz wózek kąpielowy dla osób z niepełnosprawnościami. W bazie, po godzinach funkcjonowania kąpieliska, będą dyżurować ratownicy, w okresie od 1 czerwca do 15 września, w godzinach 18.00-21.00. Telefon alarmowy:  605 116 243.

Pozostałe zejścia dla osób z niepełnosprawnościami, wózków itp. są usytuowane przy zejściach nr 7 na plaży wschodniej i zejściu nr 2 na plaży zachodniej.

Na pełnych obrotach kąpielisko będzie funkcjonować od 1 lipca. Na plaży wschodniej rozciąga się na 400 metrach linii brzegowej, rozpoczynając od ok. 250 m od wschodniego falochronu. Na tym odcinku pracują cztery wieże ratownicze. Natomiast na plaży zachodniej mamy dwa kąpieliska: Ustka Zachód I – obejmujące długość 100 metrów linii brzegowej liczonych w kierunku zachodnim od około 120 metra od falochronu zachodniego oraz Ustka Zachód II – także o długości 100 metrów liczonych w kierunku zachodnim od około 620 metra od falochronu zachodniego. Plaża patrolowana jest przez ratowników także z łodzi i skuterów. Łącznie nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwać będzie w sezonie około 28 ratowników WOPR .

Przy każdym wejściu na plażę, a jest ich 9, usytuowane są tablice informacyjne z numerem telefonu do służb ratowniczych, ze znakami obowiązującymi na plaży, z jakością wody na kąpielisku oraz regulaminem kąpieliska. Wszystkie wejścia oznakowane są tablicami z numerem wejścia i piktogramem zwierzątka przypisanego do tego wejścia – w celu ułatwienia orientacji dzieciom.

Woda w kąpieliskach badana jest, co 14 dni w laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku, a wyniki zamieszczane są na tablicach oraz stronie internetowej www.osir.ustka.pl.

Na plażę można wprowadzać zwierzęta z jednym wyjątkiem: obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt na kąpieliska w godzinach ich pracy tj. 10: 00 – 18: 00 w okresie 01.06.2021 – 15.09. 2021.

Całodobowy telefon do administratora kąpieliska: tel. 530 682 638.

Artykuł Sezon kąpielowy start pochodzi z serwisu Ustka – turystyczna strona miasta.

Autor: Włodzimierz Wolski