Projekt „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”

PGE w ramach projektu „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” przygotowała mnóstwo atrakcji dla mieszkańców oraz turystów przebywających w Ustce i okolicy. Celem wydarzenia jest edukacja i promocja morskiej energetyki wiatrowej. Na plaży w Ustce od 5 do 10 sierpnia będzie można odwiedzić specjalną strefę, w której każdy, niezależne od wieku, będzie mógł poszerzyć wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii i morskich farm wiatrowych.
Plaża w Ustce zapewni moc atrakcji, które będą czekać w specjalnej strefie edukacyjno-warsztatowej. W ramach strefy będzie można skorzystać ze ścieżki wiedzy, zawierającej zróżnicowane i interaktywne elementy m.in.: plansze edukacyjne, okulary wirtualnej rzeczywistości, Twister PGE, Giga Memory PGE, planszówka czy koło fortuny. Centralnym punktem strefy będzie Infokiosk z cyklem interaktywnych prelekcji kończących się quizem na temat korzyści, jakie niesie wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych.
Dodatkowo w strefie edukacyjno-warsztatowej będzie można dowiedzieć się więcej o jednym z mieszkańców Morza Bałtyckiego – kaczce lodówce. Kaczka ta została objęta ścisłą ochroną gatunkową na terenie Polski. PGE dostosowała projekt morskich farm wiatrowych do potrzeb kaczek lodówek, które zimują na Ławicy Słupskiej objętej obszarem Natura 2000 i sąsiadującej z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. W tym celu zrezygnowano z zabudowy turbinami wiatrowymi akwenu przylegającego do Ławicy Słupskiej oraz utworzono korytarz przelotowy, by ułatwić kaczkom lodówkom dostęp do żerowisk.
PGE zaprezentuje również imponującej skali turbiny wiatrowej. Specjalna makieta turbiny znajdzie się w otoczeniu innych rozpoznawalnych obiektów, takich jak: Latarnia Morska w Świnoujściu, biurowiec „Zieleniak” w Gdańsku czy wieża Eiffla w Paryżu.
Dodatkowo, każdy będzie mógł zostać operatorem miniturbiny wiatrowej. Animator na Plaży PGE pokaże, jak działa ręczny model elektrowni wiatrowej oraz mini-wersja generatora wiatrowego.
Z kolei w strefie sportowej znajdzie się wielofunkcyjne boisko do gry w siatkówkę plażową, piłkę nożną i badmintona.
Na sobotni wieczór po zachodzie słońca zaplanowano pokaz filmu „Parasite” w kinie plenerowym. A w niedzielny wieczór (8 sierpnia) odbędzie się koncert przy zachodzie słońca z udziałem gitarzysty Mateusza Jaremko i saksofonisty – Aleksandra Kamińskiego.
W ramach projektu „Plaża PGE – poznaj moc Bałtyckiego Wiatru” na weekend zaplanowano również warsztaty z Nadleśnictwem Słupsk. Przedstawiciele nadleśnictwa będą promowali wiedzę o lesie w formie gier i zabaw. Odbędą się również warsztaty z pierwszej pomocy WOPR.

Artykuł pochodzi ze strony: https://www.ustka.pl/pl/wydarzenie/0/7549/projekt-plaza-pge-poznaj-moc-baltyckiego-wiatru