Imprezy 2021 w Ustce.

Wydarzenia 2021 w Ustce

Grand Lubicz Festiwal Światła

Festiwal Ulicznych Reakcji Artystycznych

Columbus Festiwal Wiatru Ustka

Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce

Sound of Gravity

Ustka Charlotta Sailing Days

Dożynki Rybne- Święto Miasta

Najważniejsze eventy zaplanowane na 2021 rok w Ustce.

Mimo obecnej sytuacji związanej z pandemią, turyści, którzy planują urlop w Ustce, mogą liczyć na rozrywkę na wysokim poziomie.

Oprócz wspaniałego zaplecza, jakim jest morze, szerokie plaże i niepowtarzalna architektura, Ustka ma w ofercie unikatowe wydarzenia, które z pewnością uatrakcyjnią ich pobyt. Realizacja przedstawionych planów uzależniona jest oczywiście od rozwoju sytuacji związanej z pandemią i wprowadzanych przez Rząd obostrzeń. Jedynym wydarzeniem, które nie odbędzie się na pewno w sezonie letnim 2021 jest Columbus Festiwal Wiatru, nowa data wydarzenia to 23 lipca 2022.

Prosimy o śledzenie naszej strony, będziemy informować o wszelkich aktualnościach na bieżąco.

USTECKIE DNI MORZA

Na początek proponujemy Usteckie Dni Morza, które zaplanowane są na 26 i 27 czerwca. Naszym gościom kojarzą się z początkiem wakacji. W programie na 2021 rok przewidzieliśmy animacje dla dzieci,  zraszanie pomnika Usteckiej Syrenki (z armatki wodnej na jednostce Służby Ratownictwa Morskiego) oraz Jarmark Rękodzieła  (26-30 czerwca).
W niedzielę przed Kapitanatem Portu odbędzie się uroczysta Msza Święta.
Każdy z pewnością poczuje morski klimat.

FESTIWAL ULICZNYCH REAKCJI ARTYSTYCZNYCH

Kilka dni później (3 i 4 lipca) aktorzy teatralni opuszczą ściany teatrów i przeniosą się na ulice naszego miasta, a to wszystko za sprawą Festiwalu Ulicznych Reacji Artystycznych. W tym roku ze względu na obostrzenia w zastępstwie spektakli spacerując usteckimi ulicami, zobaczymy między innymi pokazy mimów i nacieszymy oczy zjawiskowymi instalacjami teatralnymi.

GRAND LUBICZ FESTIWAL ŚWIATŁA

Grand Lubicz Festiwal Światła to kolejna impreza zaplanowana na początek sezonu wakacyjnego (9 i 10 lipca). Spacerując ulicami Ustki, zobaczymy autorskie projekty wieczornych aranżacji przestrzeni miejskiej. Obejrzymy między innymi iluminacje świetlne budynków, animacje (przewidziano dwie animacje tj. na Willi Celników i na północnejścianie Kapitanatu Portu) i olbrzymie instalacje takie jak grzyby, kwiaty i ważki. Ponadto zorganizowany zostanie pokaz świetlno- muzyczny oraz dodatkowa iluminacja kladki.

BIELSKO-BIAŁA I BESKIDY W USTCE

W połowie lipca (16-18) do Ustki zawita Bielsko-Biała i Beskidy. Ta impreza urosła już do rangi cyklicznej. Co roku pojawiają się u nas beskidzcy górale, którzy przybliżają mieszkańcom i turystom kulturę swojego regionu. Szczególną popularnością cieszą się stoiska gastronomiczne z kulinarnymi specjałami Podbeskidzia i Beskidów. Każdy ma ochotę sprawdzić, jak smakuje karczek, kwaśnica, czy… świńskie ryje z grilla. Nie zabraknie również oscypków (na zimno, na gorąco lub z żurawiną), czy lokalnie przyrządzanych kiszonych ogórków. Oczywiście impreza to nie tylko same kulinaria. Odbywają się tu również prezentacje góralskiego rękodzieła i występy folklorystyczne.

FORMOZA CHALLENGE USTKA

25 lipca odbędzie się wyjątkowa biegowa impreza – Formoza Challenge Ustka. Jest to wydarzenie sygnowane logiem i zaangażowaniem Jednostki Wojskowej Formoza. W roku 2021 odbędzie się ona z nowymi przeszkodami i energią. Formoza Challenge to impreza dla wszystkich – tych, którzy zaczynają przygodę z bieganiem, ale także dla zaprawionych w bojach wyjadaczy. Organizatorzy przygotowali formaty dla każdego (zapisy na stronie www.formozachallenge.com).
Formoza Challenge oznacza pokonanie samego siebie i własnych słabości, a także współpracę i wsparcie się na innych uczestnikach. Motto „Nigdy nie zostawiamy swoich” – jest potwierdzane na każdym kilometrze biegu. Współpraca między zawodnikami to warunek pokonania trudnego toru.

SOUND OF GRAVITY

Sound of Gravity zaplanowane na 31 lipca to spektakularne, pełne adrenaliny i wysokich lotów widowisko, które tradycyjnie już odbędzie się w ostatnią sobotę lipca. Przy piaszczystej plaży zobaczymy ekstremalne show. Trzecia edycja Sound of Gravity w Ustce z pewnością będzie największą z dotychczasowych. Całkowicie zmieniona formuła sprawi, że czeka nas jeszcze więcej emocji i atrakcji!
Nie zabraknie także innych sportowych emocji jak zawody MTBstunt Polish Battle, które po roku przerwy wracają do Ustki i ponownie będą elektryzować poziomem i ciężkimi do opanowania figurami na rowerach MTB pod dowództwem Kamila Kobędzowskiego. Ponadto w ramach wydarzenia zorganiozwane zostaną zawody Flatland BMX (wyjątkowo w tym roku odbędą się  na specjalnych podestach rozstawionych na plaży).

USTKA CHARLOTTA SAILING DAYS

Od 4 do 8 sierpnia wody Bałtyku staną się miejscem rywalizacji zawodników ścigających się na katamaranach i jachtach. Morskie fale staną się doskonałymi warunkami do sprawdzenia swoich umiejętności. Impreza Ustka Charlotta Sailing Days, bo o niej mowa, ściągnie do miasta najlepsze załogi żeglarskie.
W trakcie regat będą startowały klasy juniorskie i seniorskie, między innymi odbędą się: Mistrzostwa Polski 505, Mistrzostwa Polski HC 16 i 14, Latający Holender, Laser Standard, Laser Radial, Laser 4.7, Europa, Open Skiff, Jacht 2020 i Optimist.
To widowiskowe zawody dla żeglarzy, którzy nie boją się rywalizacji na pełnym morzu.
Dla wielu te regaty są idealną okazją, aby przygotować się do międzynarodowych zawodów.

DOŻYNKI RYBNE- ŚWIĘTO MIASTA

Kolejną interesującą imprezą będą Dożynki Rybne (14 i 15 sierpnia).
To jedna z najważniejszych imprez cyklicznych w usteckim kalendarzu. Obchodzone są jako oficjalne Święto Ustki oraz Święto Wojska Polskiego. Uczestnicy mogą wziąć udział w zabawach rybackich i marynistycznych, organizowane są warsztaty plastyczne dla dzieci, pokazy szycia i naprawiania sieci rybackich, a także liczne imprezy towarzyszące z muzyką szantową w tle. Podczas Dożynek Rybnych nie może też zabraknąć jarmarku, gdzie można kupić lokalne produkty rybne oraz dzieła rzemieślników. Zaplanowano również tematyczne pokazy kulinarne, a w ramach Święta Wojska Polskiego odbędą się wojskowe defilady. Gwiazdami tegorocznych Dożynek będą Poparzeni Kawą Trzy oraz Baranovski. Zakres wszystkich elementów programu będzie oczywiście zależny od aktualnej sytuacji epidemicznej.

FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ

Cechą charakterystyczną usteckiego festiwalu jest prezentowanie muzyki organowej z wykorzystaniem historycznych organów Kościoła Najświętszego Zbawiciela w Ustce w połączeniu z muzyką nieorganową, tj. formami solistycznymi i kameralnymi. Impreza ma ogólnopolski charakter, który zapewnia udział artystów z różnych stron Polski i jest ważnym uzupełnieniem letniej oferty kulturalnej miasta Ustka. Wieczorne wydarzenia są chwilą wytchnienia i refleksji. Koncerty odbywają się Kościele Najświętszego Zbawiciela, o godz. 19:00.

W 2021 roku zaplanowano 8 koncertów:

-29 czerwca (inauguracja)- Zbigniew Gach /organy/
-6 lipca- Agnieszka Banach /sopran/
Michał Jung /organy/
-13 lipca- Michał Chorosiński /recytacje/
Andrzej Chorosiński /organy/
-20 lipca- Waldemar Krawiec /organy/
-27 lipca- Marta Jezierska /altówka/
Adam Sadowski /organy/
-3 sierpnia- Małgorzata Lasota /sopran/
Mariusz Ryś /organy/
-10 sierpnia- Wojciech Kopyciński /puzon/
Michał Kopyciński /organy/
-17 sierpnia- Zuzanna Bator /organy/

WYCIECZKI TEMATYCZNE

Wszystkich, którzy są zainteresowani zwiedzaniem Ustki z przewodnikiem zapraszamy na cykl wycieczek pn. Wtorki z kapitanem Haase. Zbiórka chętnych w każdy wakacyjny wtorek o godzinie 10:00 przed wejściem do Kościoła Najświętszego Zbawiciela w Ustce ul. Kościelna 4.

Wychodząc naprzeciw najmłodszym turystom, miasto wprowadziło również cykl przechadzek z przewodnikiem przygotowanych specjalnie dla dzieci pn. Środy szlakiem usteckich legend. W trakcie zwiedzania, dzieci poznają najważniejsze legendy i ciekawe historie. Zbiórka chętnych w każdą wakacyjną środę o godzinie 10:00 przed wejściem do Kościoła Najświętszego Zbawiciela w Ustce ul. Kościelna 4.

Udział w wycieczkach jest bezpłatny.

Artykuł Imprezy 2021 w Ustce. pochodzi z serwisu Ustka – turystyczna strona miasta.

Autor: Włodzimierz Wolski