Funkcjonowanie kąpielisk w sezonie 2020

Kąpieliska w Ustce 2020

Kąpieliska w Ustce 2020

Kąpieliska w Ustce 2020

Kąpieliska w Ustce 2020

W dniach 15 czerwca – 15 września na usteckiej plaży funkcjonuje kąpielisko morskie. Jego administratorem jest Ośrodek Sportu i Rekreacji, a służbę ratowniczą pełni Konsorcjum Firm: Lider: Ratownictwo Wodne Filip Orłowski z Poznania, partner: BUD-BLOK Karol Wasilewski ze Szczecina. Obsada ratownicza zbliżona jest do zeszłorocznej, Konsorcjum bazuje na ratownikach z naszego regionu, którzy doskonale znają chroniony akwen.

Plaża wschodnia to 500 mb kąpieliska, które rozpoczyna się 250 m od falochronu wschodniego. Na tym odcinku znajdują się cztery stanowiska ratownicze. Na każdym stanowisku pracuje trzech wykwalifikowanych ratowników. Na plaży zachodniej pierwsze kąpielisko rozpoczyna się ok. 110 m, drugie ok. 800 m od falochronu. Oba mają długość 100 mb. Ponadto w bazie ratowników na wschodniej plaży znajduje się punkt medyczny, w którym dyżur pełni ratownik. Kąpielisko strzeżone jest w godz. 10.00-18.00, a ratownicy posiadają w dyspozycji skutery wodne, łódź motorową. Łącznie nad bezpieczeństwem czuwa załoga 22 ratowników.

Ważne telefony:

Kierownik kąpieliska: Piotr Wasilewski 605 116 243.

Numer alarmowy: 601 100 100

Numer alarmowy: 112

Przy każdym stanowisku ratowniczym znajdują się maszty, kolor flagi przekazuje informację o możliwości kąpieli: flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli, flaga biała oznacza, że kąpiel jest dozwolona. Na wieżach znajdziemy także tablice z informacją pogodową: stan morza, temperatura wody i powietrza, siła wiatru.

Przy wejściach na plażę usytuowane są tablice informacyjne z numerem telefonu do służb ratowniczych, znakami obowiązującymi na plaży, informacją o jakości wody na kąpielisku (woda badana jest co 14 dni) i podstawowymi wiadomościami o występujących zagrożeniach.

Na kąpielisku obowiązuje Regulamin (umieszczony przy każdym wejściu), zgodnie z którym nie wolno wprowadzać zwierząt w godzinach jego funkcjonowania oraz palić papierosów.

Na plaży znajdują się także tablice informujące o:
– miejscach z zakazem kąpieli i miejscach niebezpiecznych(czarny punkt)
– występowaniu budowli wodnych (sztuczna rafa)
– zakazie wchodzenia na pale i kąpania się w odległości bliższej niż 5 m od pali
– tablice z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego dot. Bezpiecznego korzystania z plaży oraz kąpielisk w związku z pandemią COVID-19.

Na plaży wschodniej (wejście nr 4) dostępny jest otwarty sektor sportowy z boiskami do piłki siatkowej i nożnej, a obok sektor promocyjny z lokalem rozrywkowym.

Błękitna Flaga, która jest wyróżnieniem dla plaży wschodniej potwierdzającym jej wysoką jakość, powiewa przy wejściu nr 6 prowadzącym z ulicy Żeromskiego.

Do dyspozycji plażowiczów są prysznice, przebieralnie plażowe oraz wypożyczalnie sprzętu: leżaków i koszy. Plaża sprzątana jest gruntownie codziennie rano do godz. 9:00, a w razie konieczności również w godzinach popołudniowych. Jeśli warunki pogodowe pozwalają jest także bronowana i przesiewana maszyną do czyszczenia piasku.

Poznaj pozostałe atrakcje turystyczne w Ustce

Artykuł Funkcjonowanie kąpielisk w sezonie 2020 pochodzi z serwisu Ustka – turystyczna strona miasta.

Autor: Włodzimierz Wolski