Ustka atrakcje
Ustka i jej okolice to mnóstwo możliwości spędzenia wolnego czasu. Ustka obfituje w atrakcje dla dzieci i dorosłych. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę miejsc atrakcji w Ustce oraz okolicach. Poza atrakcjami wymieniliśmy polecane miejsca w Ustce i okolicy. Po aktywnych wędrówkach i wypoczynku będziesz mógł wrócić do naszego pensjonatu w Ustce, wziąć kąpiel i spędzić miło wieczór.
Co warto zobaczyć w Ustce
Plaże w Ustce.
Główną atrakcją wszystkich nadmorskich miejscowości w tym również Ustki jest morze i plaża. Nasze turystyczne i uzdrowiskowe miasteczko szczyci faktem posiadania aż dwóch plaż.
Najbardziej popularna plaża w Ustce znajduje się we wschodniej części miasta, bliżej centrum miasta, z pomnikiem syrenki, latarnią morską, kościołem, dworcami autobusowym i kolejowy, licznymi kawiarenkami, sklepami i restauracjami.
Plaża zachodnia znajduje się po przeciwległej do latarni morskiej części portu i korzysta z niej nieco mniej turystów, dzięki czemu jest mniej zatłoczona, chociaż niemniej piękna od tej wschodniej.
Promenada nadmorska w ustce w Ustce.
Promenada w Ustce jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców, turystów i kuracjuszy. Promenada jako pieszy trakt powstała w 1875 roku, czyli pod koniec XIX wieku. Wybierając się na promenadę musimy szykować się na ponad dwukilometrowy spacer.
Latem promenada tętni życiem. Znajdziesz wzdłuż niej bogatą ofertę kulinarną i kulturalną. Również na niej odbywają się koncerty oraz występy teatralne.
Tężnie w Ustce.
Tężnie znajdują się w Parku Usteckich Stoczniowców. Jeżeli jesteś osobą z zaburzeniami układu oddechowego to, to miejsce jest dla Ciebie wskazane. Jak działa tężnia w Ustce?
Ściany tężni wyłożone są tarniną. Po ścianach spływa woda solankowa, która rozpryskując się tworzy swego rodzaju aerozol. Aerozol oczyszczany jest przez filtry piaskowe i lampę bakteriobójczą.
Tężnia ustecka pracuje w obiegu zamkniętym. Woda solankowa przechowywana jest w podziemnych zbiornikach (2 zbiorniki na wodę solankową). Stężenie soli w wodzi wynosi 5% i regulowane jest automatycznie.
Warto dodać tutaj informację, że woda wykorzystywana w tężni pochodzi z lokalnego złoża wody „Ustka 1”.
Port w Ustce.
Port morski to jedno z tych miejsc, które trzeba po prostu odwiedzić. Port ustecki był największym portem handlowym na Pomorzu. Wciąż znajdziesz tutaj zacumowane kutry rybackie, ale też żaglówki i statki wycieczkowe. Stąd też możesz wybrać się na rejs statkiem po morzu bałtyckim.
Port w Ustce jest największym portem rybackim w Polsce. W porcie na stałe stacjonuje ponad 70 kutrów rybackich.
Latarnia morska w Ustce
Latarnia w Ustce powstała w 1892 roku i przetrwała do obecnych czasów w niezmienionej formie. Od 1993 roku latarnia została wpisana do rejestru zabytków. Latarnie znajdziesz po wschodniej stronie falochronu, tuż przy ujściu rzeki Słupi.
Latarnia Ustka to przykuwający wzrok obiekt. Latarnia składa się z wieży o kształcie ośmiokąta. Poniżej znajduje się domek latarników. Wrażenie robi ilość gzymsów i daszków. Na szczyt dostaniesz się po betonowych i metalowych schodach.
Gdy dotrzesz na szczyt czeka Cię zapierając wdech panorama ciągnąca od strony wschodniej do Rowów aż do Jarosławca od strony zachodniej.
Targ rybny Ustka
Kochasz świeże ryby prosto od lokalnych rybaków? To miejsce już jest dla Ciebie rajem. Ustka przygotowała nawet specjalną aplikację mobilną „Fishmarket Ustka”, która umożliwia zakupy przez Internet.
Wiemy, że ty chcesz jednak odwiedzić to miejsce. Targ rybny w Ustce znajdziesz po zachodniej stronie portu. Znajdziesz tu smaczne dorsze, śledzie, halibuty. To właśnie w tym miejscu wiele usteckich restauracji zaopatruje się w ryby.
Stara osada rybacka w Ustce
Drugiego takiego miejsca w Polsce nie znajdziesz. Ustka zaczęła się właśnie od tego miejsca. Stara Osada Rybacka powstała na planie owalnicy w średniowieczu. Swoją unikatowość zawdzięcza niezmienionej formie i lokalizacji od czasu powstania.
Najwięcej charakterystycznych, szachulcowych budynków znajdziesz wzdłuż ul. Czerwonych Kosynierów. Dzięki pracom renowacyjnym miejsce jest na bardzo wysokim poziomie pod względem estetycznym.
Dzięki temu, ze jest to zaciszna uliczka wolna od tłumów jest to idealne miejsce na wypicie kawy i złapania chwili oddechu.
Kładka obrotowa w porcie w Ustce
Kładka obrotowa w Ustce otwierana jest co pełną godzinę na 15 minut a samo otwarcie trwa przez 4 minuty. W trakcie otwierania na brzegu gromadzą się tłumy turystów. Dlaczego? Zachęcamy sprawdzić osobiście! Z kładki korzystają tylko piesi, z wyjątkiem pojazdów uprzywilejowanych. W wietrzne dni kładka jest zamknięta. Dlatego skorzystaj z dobrej pogody na odwiedziny tego miejsca.
Kładkę obrotową znajdziesz przy ul. Marynarki Polskiej. Kładka wykonana jest ze stali. Jej długość wynosi ok. 60 m a szerokość 4 m. Całość konstrukcji waży bagatela 80 ton.
Makieta dawnej Ustki na skwerze Jana Pawła II w Ustce
Jeżeli uwielbiasz poznawać historię odwiedzanych miejsc pozycją obowiązkową jest Makieta dawnej Ustki, która prezentuje fragment dawnej Ustki z czasów XVIII – XIX wieku. Przy makiecie znajdziesz tablice informacyjne, które przybliżą historię tego pięknego miasta.
Stawek upiorów w Ustce
Lubisz tajemnice i opowieści przyprawiające gęsią skórkę? Odwiedź więc Stawek upiorów – Stawek Seekenmoore, jest to niewielkich rozmiarów jezioro bagienne. Kilkadziesiąt lat temu było to mroczne miejsce z intrygującymi opowieściami o zjawach i duchach.
Na bazie opowieści powstała zabawa, która polega na nocnym zwiedzaniu stawu i okolic. Do tego dochodzi gra miejsca, w której znajdziesz elementy legendy. Obecnie przy stawku funkcjonuje ścieżka edukacyjna. Znajdziesz również pomost widokowy, wiatę i stanowiska dla rowerów z ławeczkami.
W okolicach Stawku upiorów występuje wiele rzadkich gatunków roślin (czarna sosna, wełnianka wąskolistna, drapieżna rosiczka) pospolite są tu grążele, grzybienie, turzyce oraz “Czarcie Żebro”.
Murale w Ustce
Przy ul. Zaruskiego 1a w Ustce znajdziesz piękne i kolorowe murale bazujące na drzeworytach japońskiego artysty Hokusai. W powstawaniu pomagali wszyscy chętni a akcję artystyczną „Malownicza ulica” rozpoczęła Bałtycka Galeria Sztuki.
Pomysł tak się przyjął, że murale zaczęły powstawać w kolejnych miejscach. Pozostałe murale znajdziesz między innymi na bocznej ścianie hotelu Alga przy ul. Chopina oraz na głównej ulicy w Ustce na zrewitalizowanym budynku, obok informacji turystycznej LOT-u.
Skwer Aliny Skibniewskiej w Ustce
Zaułek u zbiegu ul. Marynarki Polskiej oraz Czerwonych Kosynierów. Zobaczysz tu oryginalną fontannę, brukowane alejki i ławeczki na których przyjemnie wypocząć w gorący dzień. Obok skweru znajdziesz restauracje i sklepy, gdzie można się smacznie pożywić oraz przygotować do dalszych spacerów.
Skwer zawdzięcza swą nazwę Alinie Skibniewskiej, która była bardzo aktywną społecznie kobietą i zrobiła wiele dobrego dla społeczności w Ustce. Jej życzliwość i praca została odznaczona między innymi Krzyżem Kawalerii Orderu Odrodzenia Polski.
Wieża Widokowa w Ustce
Wieża widokowa to były punkt wojskowy element kompleksu fortyfikacji przeciwatomowych w 9 Baterii Artylerii Stałej w Lędowie 3km na zachód od Ustki. Teraz udostępniany turystom. Z jej szczytu zobaczysz malowniczy widok na piaszczystą ustecką plażę oraz klify w pobliskim Orzechowie. Obecnie przy obiekcie wybudowano liczne bary, kawiarnie i smażalnie ryb.
Dzielnica Willowa w Ustce
Pełne uroku i wyjątkowego klimatu miejsce usytuowane zaraz za promenadą i rozciągające się w głąb śródmieścia. Na szczególną uwagę zasługuje willa Red zbudowana w 1890 roku w stylu wilhelmińskim o konstrukcji ryglowej z wieżą czterokondygnacyjną.
Pomniki w Ustce
Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej
Ławeczka powstała i została odsłonięta w 2012 roku dla upamiętnienia aktorki Ireny Kwiatkowskiej, w miejscu gdzie lubowała przesiadywać w trakcie pobytu w Ustce.
Ławeczkę znajdziesz na ul. Promenada Nadmorska, została przygotowana przez rzeźbiarza Rafała Nowaka, odlew natomiast przez Piotra Garstka.
Pomnik „Umierający Wojownik”
Pomnik przedstawia ugodzonego śmiertelnie wojownika. Zasłania się tarczą, na której widać herb Ustki. Pomnik upamiętnia śmierć poległych w I wojnie światowej. Autorem pomnika jest wybitny rzeźbiarz Jozef Thorak.
Pomnik został odsłonięty w 1922 roku, powstał z inicjatywy mieszkańców i początkowo umieszczono na nim napis „Naszym poległym żołnierzom”. Po wojnie napis zmieniono na „Bezimiennym bohaterom wojen światowych – społeczeństwo Ustki” niestety tablica z napisem została skradziona.
Pomnik Syrenki w Ustce
Pomnik Syrenki Bryzgi Rosowej. Z syrenką wiąże się piękna legenda jak to syrenka pomogła kobiecie, która straciła na morzu męża i syna. Syrenka występuj również w herbie Ustki. Pomnik stworzył Michał Ros i został odsłonięty w 2010 roku.
Pomnik Mistrala
Pomnik sędziwego rybaka znajdziesz na ul. Kaszubskiej 9. Pomnik Mistrala mierzy 2 m wysokości i jest wykonany z piaskowca. Jeżeli lubisz selfie Mistral chętnie stanie z Tobą do zdjęcia.
Pomnik Chopina
Kim był Chopin przedstawiać nie trzeba. Natomiast pomnik przedstawia kompozytora kroczącego w stronę morza. Pomnik Chopina w Ustce został odsłonięty w 1979 roku w czasie obchodów Dni Morza. Autorką pomnika jest Ludwika Krasowska-Nitschowa – ceniona warszawska rzeźbiarka.
Pomnik Trzech Gracji
Przed Domem Kultury w Ustce swe wdzięki dla oczu i obiektywów prezentują 3 patronki: piękna (Promienna), sztuk umysłowych (Rozumna) i sztuk pięknych (Kwitnąca). Trzy Gracje są autorstwa Jana Konarskiego. Pomnik stoi przy ul. Czerwonych Kosynierów 19.
Muzea w Ustce
Muzeum Ziemi Usteckiej
Muzeum poświęcone głównie historii Ustki, stałą ekspozycję stanowią również modele i pamiątki ze stoczni „Ustka”. Muzeum prowadzi również ciekawe wernisaże, wystawy czasowe i tematyczne: „Wystawa bursztynu”, „Ustka moja mała ojczyzna”, „Kobiety w Ustce”, „Pasje Ustczan”. Muzeum odwiedzisz pod adresem ul. Marynarki Polskiej 62A.
Muzeum Chleba w Ustce
Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa w Ustce znajduje się na poddaszu starej piekarni i obejrzysz tam stary sprzęt piekarniczy z XVII w., automat do sprzedaży cukierków z czasów przedwojennych czy też „lodówkę” z XIX w. kiedy to nie było jeszcze energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Jeżeli interesuje Cię proces wytwarzania chleba i innych wyrobów piekarniczych z dawnych lat to miejsce jest dla Ciebie. Muzeum znajdziesz na ul. Marynarki Polskiej 49.
Muzeum Minerałów w Ustce
W muzeum znajdziesz m.in. kolekcję muszli z całego świata, największy kryształ górski, szkielet dinozaura oraz inne skamieniałości. W lipcu Muzeum Minerałów organizuje imprezę pt.: „Pokazy i nauka płukania złota dla całej rodziny”. Muzeum znajduje się w głębi schronu lotniczego na ul. Limanowskiego.