NOCLEGI
 
 
Noclegi w naszej bazie
Start
Ustka
Rowy
Dębina
Orzechowo
Poddąbie
Wodnica
Poleć nas znajomym
Lubią nas w social mediach

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Inne
Strony o turystyce
Imprezy nad morzem
Agroturystyka
Polecamy kwatery
Wędkarstwo morskie
Żeglarstwo
Administracja
O nas
Szukaj
Napisz do nas
DODAJ SWÓJ OBIEKT
REGULAMIN
Mapa serwisu
Wszystkie ogłoszenia
Strony o turystyce
Wykazy artykułów
Sekcja Noclegi
Sekcja Wędkarstwo Morskie
Sekcja Żeglarstwo
Trzęsacz

Trzęsacz

Kościół w Trzęsaczu stał pośrodku wioski oddalonej od morza o 1800m. Dzisiaj pozostał po nim  tylko fragment. Czy klątwa wypełni się do końca? Czy morze pochłonie całą miejscowość? 

Zobacz to miejsce zanim zniknie z mapy!  Naprawdę warto.           Poznaj  legendę

     Miejscowość  Trzęsacz jest znanym kąpieliskiem morskim położonym na typowym brzegu klifowym i liczy około 200 stałych mieszkańców. Jak wszystkie sąsiednie miejscowości,  był przed wiekami tylko maleńką osadą rybacką.

   Na przełomie XIV i XV wieku w środku wsi zbudowano murowany kościół świętego Mikołaja na miejscu wcześniejszego drewnianego, z którego do dziś ocalała tylko jedna ściana. Widok z plaży na ruiny

  Historia tego zabytku sakralnego jest opisana na tablicy pamiątkowej, znajdującej się przed ruinami kościółka. Zazwyczaj odwiedzając to miejsce, zastajemy tam tłumy turystów, których obecność nie ułatwia nam skupienia się nad treścią przekazu.

   Dlatego przedstawiamy Państwu historię kościoła świętego Mikołaja, cytując dokłanie każde słowo umieszczone na tablicy.

   „Według przekazów, budowę drewnianego kościoła w Trzęsaczu rozpoczęto po misji chrystianizacyjnej biskupa Ottona z Bambergu w XII wieku. Widoczny fragment ściany kościoła, to pozostałość późnogotyckiej świątyni z XV wieku. Budowla stała wówczas w centrum osady około 1800 metrów od morza!

    Świątynia była jednonawowa o wymiarach wewnętrznych 23 metry na 9 metrów, z prezbiterium od strony wschodniej. Drewniana wieża, dostawiona od zachodu w 1650 roku, uległa uszkodzeniu w wyniku uderzenia pioruna w 1760 roku. Ostatecznie rozebrano ją w 1818 roku i nie jest znany jej pierwotny wygląd. Kościół otoczony był cmentarzem oraz murem z kamieni polnych.

   W 1750 roku odległość świątyni od krawędzi klifu wynosiła 58 metrów i stale malała. Dwadzieścia lat później cofający się brzeg zaczął odsłaniać groby z których deszcze wypłukiwały doczesne szczątki ludzkie.

   W 1806 roku od urwiska kościół dzieliło blisko 14 metrów, a w 1855- tylko 2 metry! Ostatnie nabożeństwo odbyło się 2 sierpnia 1874 roku, już wcześniej zamurowano okna od strony morza, by szum szalejących fal nie zagłuszał słów pastora. W 1885 roku wywieziono wyposażenie świątyni, rozebrano dach i obniżono ścianę szczytową.

   Odnowiony ołtarz znajduje się obecnie w nowym, neogotyckim kościele w Trzęsaczu, a zdobione stalle w katedrze w Kamieniu Pomorskim.

   Pierwszy fragment murów runął w kwietniu 1901 roku, ostatni w lutym 1994.

   W 2000 roku po wieloletnich staraniach rozpoczęto prace zmierzające do zabezpieczenia klifu i murów kościoła przed ostatecznym zniszczeniem. Obecnie miejsce to symbolizuje odwieczną walkę człowieka z siłami natury.”

   Po drugiej stronie drogi zachował się XIX wieczny zespół pałacowy z zabytkowym parkiem oraz pozostałości neogotyckiego kościoła z czerwonej cegły. W parku rosną cenne drzewa datowane przypuszczalnie na XVIII wiek. Obecnie w pałacu mieści się hotel oraz ośrodek jeździecki.

 

   W Trzęsaczu znajdziemy  wiele miejsc noclegowych, kwatery prywatne czekają na gości przez cały rok, pensjonaty i apartamenty są także do dyspozycji chętnych turystów. 

   Przez Trzęsacz przechodzi południk 15°00' długości geograficznej wschodniej, wyznaczający czas środkowo-europejski. Przypominają o tym nawet nazwy tutejszych ulic i instytucji.

   Ciekawa informacja, nie każdy o tym wie, a po pobycie w Trzęsaczu na pewno zapamięta.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Top! Top!