NOCLEGI
 
 
Noclegi w naszej bazie
Start
Ustka
Rowy
Dębina
Orzechowo
Poddąbie
Wodnica
Poleć nas znajomym
Lubią nas w social mediach

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Inne
Strony o turystyce
Imprezy nad morzem
Agroturystyka
Polecamy kwatery
Wędkarstwo morskie
Żeglarstwo
Administracja
O nas
Szukaj
Napisz do nas
DODAJ SWÓJ OBIEKT
REGULAMIN
Mapa serwisu
Wszystkie ogłoszenia
Strony o turystyce
Wykazy artykułów
Sekcja Noclegi
Sekcja Wędkarstwo Morskie
Sekcja Żeglarstwo
Sopot - nadmorski kurort
Sopot noclegi
WIDOK NA SOPOT Z LOTU PTAKA
Sopot  już od okresu międzywojennego do dnia dzisiejszego stanowił mekkę dla elit polskiego społeczeństwa.Do dobrego tonu należał wyjazd na wakacje do Sopotu...To tutaj swoje wille i letnie rezydencje miała śmietanka polskiego przedwojennego establishmentu.I stąd bierze się urok sopockich ulic z pięknymi fasadami secesyjnych kamieniczek.Szczególne miejsce - ulica Bohaterów Monte Casino - potocznie zwana Monciakiem - to takie sopockie Krupówki , gdzie koncertują uliczni artyści , od tancerzy break dance zaczynając , po wykonawców muzyki poważnej i turystycznej, malarzy,portrecistów,karykaturzystów,artystów pantonimy i magików. Wieczorny spacer po Monciaku - to swoisty spektakl. Co prawda w zgiełku i gwarze wydobywającym się z licznych lokali, restauracji i smażalni , ale jednak spektakl w sczególnej nadmorskiej scenerii który trudno zapomnieć.No i oczywiście sztandarowy motyw Sopotu - wizytówka miasta - sopockie drewniane molo - najdłuższe w EuropieImage z monumentalnym budynkiem Grand Hotelu tuż obokImage. Każdy , kto choć raz był w Sopocie , ogladajac w telewizji coroczny Festiwal Piosenki w sopockiej Operze Leśnej , przywróci obraz spacerów po nadmorskim deptaku,widoków na morze i Trójmiasto z mola,zapach smażonych ryb wydobywający się z licznych smażalni , no i ich niepowtarzalny  smak...

Historia

Sopot to niewielkie polskie miasto na prawach powiatu, położone nad Bałtykiem, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, stanowiące naturalne centrum blisko milionowej aglomeracji trójmiejskiej i województwa pomorskiego.

Pierwszą wzmiankę o małej osadzie rybackiej, opisanej jako Sopoth, odnaleźć można w pochodzącym z 5 marca 1283 roku akcie donacyjnym księcia pomorskiego Mściwoja II uczynionym na rzecz klasztoru cystersów w Oliwie. Dopiero jednak za sprawą Jana Jerzego Haffnera, byłego lekarza wojsk napoleońskich zauroczonego pięknem nadmorskiego zakątka, mała wieś powoli zaczęła przeradzać się w kurort. W połowie XIX wieku w Sopocie mieszkało już około 10 tysięcy ludzi, a latem z całego zaboru pruskiego i spoza jego granic przyjeżdżało ponad 12 tysięcy kuracjuszy. W XX wieku Sopot staje się jednym z najpopularniejszych miejsc nad Bałtykiem.

Niemcy, którzy w pierwszej połowie naszego wieku stanowili większą część społeczności Sopotu, posługiwali się nazwą Zoppot. Kuracjusze ochrzcili miasto mianem Riviery Północy i Perły Bałtyku, zaś sława wystawianych w Operze Leśnej przedstawień sprawiła, iż Sopot zyskał miano „małego Bayreuth“. Polacy uznają Sopot za letnią stolicę Polski.

Miasto przetrwało wojnę bez większego uszczerbku. Dopiero walki w marcu 1945 r. pozbawiły Sopot Domu Zdrojowego, budynku kasyna i pięknych hoteli na głównym trakcie spacerowym. Mimo tego miasto zachowało niepowtarzalny charakter letniego kurortu z początków stulecia. Od 1979 roku zespół urbanistyczny Sopotu jest urzędowo uznany za zabytkowy i podlega państwowej ochronie konserwatorskiej.

"W 1830 r. zmarł nagle założyciel kąpieliska Haffner. Przedsiębiorstwo objęła po nim żona Regina wraz z córką Józefiną. Kłopoty finansowe, w jakich znalazło się kąpielisko, pogłębił wybuch powstania listopadowego. Podupadające przedsiębiorstwo przejął w 1834 roku pasierb Haffnera. Poczynione spore inwestycje: przebudowa Domu Zdrojowego, wzniesienie w 1843 r. pierwszego sopockiego teatru czy zagospodarowanie nowo pozyskanych w latach 1834 i 1837 terenów, przetrwały do połowy lat siedemdziesiątych XIX w.

Na wniosek radnego gminnego Schefflera z 18 kwietnia 1877 r., podjęto uchwałę o wykupie zespołu urządzeń kąpielowych i rekreacyjnych. W 1881 r. wzniesiono okazały, nowy Dom Zdrojowy. Przedłużono i poszerzono molo. Rozbudowywało się zaplecze hotelowe kąpieliska. Powstały luksusowe hotele E. Eissenhardta i Hugona Werminghoffa (1897). Rozrosła się też sieć prywatnych pensjonatów, restauracji i kawiarni.

Pobyt w sopockim kurorcie uatrakcyjniały wczasowiczom założone w latach 1897 - 1901 korty tenisowe, tor wyścigów konnych i otwarta w 1909 r. Opera Leśna. Chętnych na morskie wycieczki po zatoce obsługiwały statki Towarzystwa Żeglugowego Weichsel z Gdańska. Na przełomie XIX i XX stulecia poszerzono sieć spacerowych dróżek i punktów widokowych. Zadbano o estetykę sopockiego centrum. Wzrastająca popularność kąpieliska skłoniła do wyłożenia sporych nakładów pieniężnych na unowocześnienie miejscowego kurortu. Przystąpiono do budowy nowego zakładu balneologicznego, wzniesiono Łazienki Północne, w 1907r. Południowe, wreszcie w latach 1911 – 1912 nowy Dom Zdrojowy.

Plaża i woda to główne atrakcje Sopotu, mające znaczenie wręcz strategiczne, najsilniejszy magnes przyciągający turystów. Nie można przyjechać tutaj i nie zwiedzić molo, które jest największą chlubą miasta. Jest to najdłuższe w Europie molo o konstrukcji drewnianej (511,5 ni dl. i 10 m ster.). Spacer po nim to niezapomniane przeżycie, już na początku spotykamy plac z fontanną, muszla koncertową i oszkloną od strony morza galerią. Innym punktem widokowym jest wieża znajdująca się tuż przy molo czynna w sezonie letnim. Prosto z mola możemy skierować się najpopularniejszy deptak Sopotu - ulicę Bohaterów Monte Cassino popularnie zwaną Monciakiem. Latem przewijają się tędy tłumy turystów, którzy mogą usiąść w jednej z uroczych kafejek, zrobić zakupy w ekskluzywnym sklepie, czy wstąpić do kina lub teatru. Chcąc uniknąć miejskiego gwaru wystarczy skręcić w jedną z bocznych uliczek, by znaleźć się w świecie zabytkowych parków oraz pięknych i zadbanych ogrodów. Spacer tymi uliczkami to naprawdę jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Sopot rozkwita wówczas zupełnie innymi barwami, odkrywa swe dodatkowe uroki i walory. Sopot posiada w swojej ofercie również liczne atrakcje o charakterze sportowym. Można tutaj uprawiać praktycznie wszystkie dyscypliny sportu korzystając z kompleksu kortów tenisowych, trzech stadionów sportowych: do rugby, lekkoatletycznego i piłkarskiego, ścieżki zdrowia idealnej do uprawiania joggingu czy też z toru wyścigów. Znajduje się tam kryta ujeżdżalnia, gdzie prowadzi się szkółkę jeździecką. Narciarze mają z kolei do dyspozycji leśne wyciągi na łysą Górę. Są to doskonale tereny spacerowe na każą porę roku wraz z 4,5 - kilometrową plażą, morzem, krytą pływalnią i Centrum Sportowym, usytuowanym w dzielnicy willowej pod lasem, stwarzają nieograniczone możliwości dla zwolenników aktywnego wypoczynku. Na amatorów sportów wodnych czeka dobrze zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu obsługiwana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W Sopocie odbywa się wiele znaczących zawodów i rozgrywek sportowych. Ściągają się tutaj żeglarze podczas międzynarodowych regat. "

Kultura

Sopot nazywany jest miastem artystów. Bo wielu przedstawicieli różnych zawodów i różnych gatunków sztuki w Sopocie tworzy i odnosi światowe sukcesy. Z drugiej strony, w naszym mieście organizowanych jest dużo różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Od festiwali, których Sopot jest chyba prawdziwym rekordzistą, poprzez koncerty, przedstawienia teatralne, aż do „Ulicy Sztuki”, w ramach której w mieście swoje prace prezentują ramię w ramię uznani artyści i twórcy niepełnosprawni. A wracając jeszcze do festiwali, to ich kalejdoskop jest ogromny. Od muzyki rozrywkowej

 - Top Trendy, Sopot Festival, Festiwal Jedynki, poprzez jazz – Sopot Molo Jazz Festiwal, muzykę chóralną – Mundus Cantat i poważną – Kalejdoskop Form Muzycznych, po Festwial „Dwa Teatry”, jesienny Festiwal Poezji czy Sopot Film Festiwal. Festiwale, nierzadko darmowe, to dla mieszkańców niebywała okazja do obcowania ze sztuką. Zresztą Sopocianie są na sztukę i kulturę bardzo wrażliwi, czego jednym z dowodów jest duża frekwencja na koncertach muzyki poważnej organizowanych przez samorząd właśnie z myślą o mieszkańcach.

 

Gmina wspiera różne formy działalności artystycznej, przeznaczając w swoim budżecie na kulturę kwoty dużo wyższe niż inne ośrodki podobnej wielkości. Ze wsparcia miasta korzysta m.in. Miejska Biblioteka Publiczna – najlepsza placówka w Polsce, Młodzieżowy Dom Kultury, Teatr Atelier i Alternatywny Teatr Off the Bicz, Polska Filharmonia Kameralna Sopot czy Sopocki Chór Continuo. Troska o kulturę przejawia się także w dbałości o jej obiekty. Muzeum Sopotu w pieczołowicie odrestaurowanej zabytkowej wilii jest chętnie odwiedzane zarówno przez turystów jak i mieszkańców, a Opera Leśna, symbol Sopotu, otrzyma wkrótce nowy dach i nową widownię wraz z całym zapleczem. Remont przejdzie także Dworek Sierakowskich.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Top! Top!