NOCLEGI
 
 
Noclegi w naszej bazie
Start
Ustka
Rowy
Dębina
Orzechowo
Poddąbie
Wodnica
Poleć nas znajomym
Lubią nas w social mediach

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Inne
Strony o turystyce
Imprezy nad morzem
Agroturystyka
Polecamy kwatery
Wędkarstwo morskie
Żeglarstwo
Administracja
O nas
Szukaj
Napisz do nas
DODAJ SWÓJ OBIEKT
REGULAMIN
Mapa serwisu
Wszystkie ogłoszenia
Strony o turystyce
Wykazy artykułów
Sekcja Noclegi
Sekcja Wędkarstwo Morskie
Sekcja Żeglarstwo
Historia Ustki

Ustka

 

Uzdrowisko, Letnia Stolica Polski, Słupski Port to dawne i współczesne określenia Ustki.

USTKA liczy sobie ponad 600 lat. Pierwsze wzmianki o Ustce pochodzą z 1310 roku i związane są z lokalizacją nowego Słupska, którego własnością była też Ustka. Panowali tu książęta gdańscy, szczecińscy, duńscy i niemieccy. W średniowieczu Ustka jako port Słupska, obsługiwała cały handel z ziemi słupskiej. Zawijały tu statki z Anglii, Holandii, Szwecji i Polski. Dzięki swej gospodarności i bogactwu, w pewnym okresie Ustka zaczęła stanowić konkurencję dla słupskich mieszczan. Niedołężność słupszczan doprowadziła do otwartego buntu w 1623 roku. Protest usteckich rybaków, żeglarzy i rzemieślników przyniósł pewne korzyści. Rada miasta Słupska zaczęła traktować sprawę rozwoju portu jako priorytet. Plany rozbudowy Ustki pokrzyżowało rozpoczęcie działań wojennych i zajęcie Pomorza przez wojska carskie a później przez Szwedów. Na mocy porozumień pokojowych, dotyczących sukcesji po ostatnim, zmarłym bezpotomnie księciu pomorskim, Słupsk i Ustka zostały przyłączone do Brandenburgii.

Wojna trzydziestoletnia spowodowała ogromne zubożenie i wyludnienie Pomorza. Na domiar złego wielki sztorm z 1643 roku spowodował całkowite zapiaszczenie portu i na długie lata zablokował statkom wejście do portu. W ciągu następnych stu lat liczba statków cumujących w usteckim porcie nie przekroczyła kilkunastu sztuk.

W 1831 roku port w Ustce stał się portem państwowym i rozpoczęto rozbudowę urządzeń portowych.

Jednak niezależność administracyjną Ustka uzyskała dopiero w 1874 roku. Gruntowna rozbudowa miasta ruszyła dopiero na przełomie wieków XIX i XX. W tym okresie Ustka zaczęła stawać się modnym kąpieliskiem, choć pierwsi kuracjusze przybywali tu już przed 1830 rokiem.

Po I wojnie światowej liczba ludności wzrosła do  3.500 ; rozwinęła się też istniejąca do dziś baza noclegowa i gastronomiczna.

Ustka uzyskała prawa miejskie w 1935 roku. Rok później, z konieczności usprawnienia transportu do Prus Wschodnich, rozpoczęto prace przygotowawcze do rozbudowy portu. Początek wojny przerwał zaawansowane już prace budowlane, do których już nigdy nie powrócono. Do dziś są widoczne resztki zachodniego falochronu, znajdujące się około kilometra na zachód od ujścia Słupi.

W okresie powojennym ważną rolę pełniła tu stocznia, dzisiaj Ustka to przede wszystkim uzdrowisko i miejscowość letniskowa.

W 1947 roku ustalono nazwę miejscowości na USTKA. Wcześniej miasteczko nosiło różne miana: Słupioujście, Ujście, Uszcz oraz Postomin.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Top! Top!