NOCLEGI
 
 
Noclegi w naszej bazie
Start
Ustka
Rowy
Dębina
Orzechowo
Poddąbie
Wodnica
Poleć nas znajomym
Lubią nas w social mediach

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Inne
Strony o turystyce
Imprezy nad morzem
Agroturystyka
Polecamy kwatery
Wędkarstwo morskie
Żeglarstwo
Administracja
O nas
Szukaj
Napisz do nas
DODAJ SWÓJ OBIEKT
REGULAMIN
Mapa serwisu
Wszystkie ogłoszenia
Strony o turystyce
Wykazy artykułów
Sekcja Noclegi
Sekcja Wędkarstwo Morskie
Sekcja Żeglarstwo
HEL - to nie piekło...

Jeśli przesadziłeś z opalaniem , to będzie piekło niezależnie , czy jesteś na Helu , czy w Międzyzdrojach...

 

Hel wczasy noclegi pokoje

Hel - to prawdopodobnie najkrótsza nazwa miejscowości, jak twierdzą miejscowi Kaszubi. Hel to przecież po kaszubsku - YL.

A swoją drogą po angielsku hell to przecież  - piekło... I jest tu piekło conajmniej kilka dni w roku. Latem, kiedy skwar leje sie z nieba, i zimą, gdy sztorm szaleje i niemal odcina Hel od reszty lądu.

Główne atrakcje Helu to:

 • piaszczyste plaże - w tym od 2004 odcinek plaży morskiej strzeżonej - jako jedynej w Polsce - przez zespoły ratowników z psami rasy nowofundland i landseer
 • Muzeum Rybołówstwa Morskiego z wieżą widokową (mieszczące się w dawnym kościele gotyckim z XIV w.)
 • zabytkowe chaty kaszubskie
 • Helskie Fokarium - fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego
 • stacja końcowa kolei biegnącej przez mierzeję z Pucka
 • latarnia Morska Hel
 • port rybacki
 • liczne zabytki militarne
 • skansen broni morskiej

 

 

 

 

Kamienne umocnienia falochronów i zatopione wokół wraki stanowią atrakcję dla płetwonurków. Od 2006 w Helu czynne jest Muzeum Obrony Wybrzeża z bogatą prezentacją militarnej historii rejonu Helu.

Zgodnie z informacją kartograficzną zawartą na holenderskiej mapie z XVII w., półwysep już w owych czasach zwany był "Heel". Nazwę swoją zawdzięcza najprawdopodobniej żeglarzom - kupcom dążącym tutejszymi szlakami na tereny Prus (do Truso). Anton Englert - archeolog z Muzeum Łodzi Wikingów w Roskilde (Dania), stara się wyjaśnić pochodzenie nazwy typowością określenia. W języku angielskim bowiem "heel" oznacza obcas buta, a w języku duńskim na taki obcas mówi się hæl, natomiast w oznakowaniach stanowiących ważniejsze znaki lądowe dla żeglugi morskiej, wzięte są z sylwetki korpusu ciała - występują np. Næs - nos, Hoved - głowa, Albue- łokieć. Bardzo możliwe jest, że Hel / niem. Hela wywodzi się ze skandynawskiego lub dolnoniemieckiego "Fussabsatz" lub Stiefelabsatz. W Polsce jednak rozważania te były pomijane. Niektórzy przyjmują, iż jest to starogermańska nazwa piekła - co pasować by miało do odczuć, że w piekle jest zimno. Trzeba pamiętać, że na Gotlandii jest na tyle ciepło, aby mogły rosnąć rośliny z klimatu śródziemnomorskiego.

W 1936 utworzono Rejon Umocniony Hel obejmujący przede wszystkim tereny należące do obecnie istniejącej gminy Hel. Miasto wsławione długotrwałą obroną wybrzeża w 1939 roku.

Do najważniejszych zabytków miasta należą:

 • kościół poewangelicki pw. św. Piotra i Pawła z XV w. - obecnie siedziba Muzeum Rybołówstwa,
 • latarnia morska z 1942 r.,
 • ryglowe domki rybackie z przełomu XVII/XIX w.
 • kościół z lat 30 XX w.

 

 

 

28 listopada 2005 władze miasta Hel nadały tytuł honorowego obywatela kończącemu swą drugą kadencję prezydencką Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, który wg opinii radnych spędzając swe urlopy na Helu przyczynił się znacznie do promocji miasta.

Hel latarniaHel kwatery

 

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Top! Top!