NOCLEGI
 
 
Noclegi w naszej bazie
Start
Ustka
Rowy
Dębina
Orzechowo
Poddąbie
Wodnica
Poleć nas znajomym
Lubią nas w social mediach

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Inne
Strony o turystyce
Imprezy nad morzem
Agroturystyka
Polecamy kwatery
Wędkarstwo morskie
Żeglarstwo
Administracja
O nas
Szukaj
Napisz do nas
DODAJ SWÓJ OBIEKT
REGULAMIN
Mapa serwisu
Wszystkie ogłoszenia
Strony o turystyce
Wykazy artykułów
Sekcja Noclegi
Sekcja Wędkarstwo Morskie
Sekcja Żeglarstwo
Ustka pomnik św. Nepomucena

   Ustka pomnik św. Nepomucena poświęcony w dniu 22 maja przez darczyńcę.

   Nowa lokalizacja pomnika przed nową siedzibą ratowników morskich jest doskonałym pomysłem na  upiększenie tej przemysłowej i zaniedbanej jeszcze części naszego kurortu. Uroczystość poświęcenia pomnika była okazją do festynu i poznania charakteru działania, pracy i sprzętu używanego przez Służbą Poszukiwania i Ratownictwa Morskiego w Ustce.


   Rzeźbę świętego wykonał słupski artysta Antoni Wilma w roku 2000 na zamówienie księdza prałata Giriatowicza z parafii św. Jacka w Słupsku. Próba postawienia rzeźby w Słupsku  nad Słupią w rejonie Baszty Czarownic nie uzyskała aprobaty ówczesnych władz miasta. W roku 2007 ksiądz Jan Giriatowicz obdarował figurką Urząd Morski w Słupsku. Dyrektor Urzędu Morskiego zdecydował o postawieniu figury  na wschodnim falochronie w porcie Ustka, by witała i żegnała statki oraz kutry wchodzące do portu i wychodzące w morze. W marcu 2007 pomnik został uroczyście odsłonięty przez ministra gospodarki morskiej Rafała Wiecheckiego.

   Pomnik wysokości dwa i pół metra wykonany z drewna jesionowego przez słupskiego artystę ludowego stał na wschodnim falochronie do sierpnia 2010. Rzeźbę przeniesiono w sierpniu 2010 na stronę zachodnią portu w Ustce. Pomnik został poświęcony przez darczyńcę - księdza prałata Giriatowicza w dniu 22 maja 2011. Tak więc święty Nepomucen - patron rzek, mostów, przepraw, ratowników, powodzi i wodnych katastrof stał się w tym dniu oficjalnie patronem ratowników morskich pełniących służbę w usteckim porcie.

Ustka - Nepomucen

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Top! Top!