NOCLEGI
 
 
Noclegi w naszej bazie
Start
Ustka
Rowy
Dębina
Orzechowo
Poddąbie
Wodnica
Poleć nas znajomym
Lubią nas w social mediach

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Inne
Strony o turystyce
Imprezy nad morzem
Agroturystyka
Polecamy kwatery
Wędkarstwo morskie
Żeglarstwo
Administracja
O nas
Szukaj
Napisz do nas
DODAJ SWÓJ OBIEKT
REGULAMIN
Mapa serwisu
Wszystkie ogłoszenia
Strony o turystyce
Wykazy artykułów
Sekcja Noclegi
Sekcja Wędkarstwo Morskie
Sekcja Żeglarstwo
Łeba - X Festiwal Pomuchla

Łeba - X Festiwal Pomuchla

Jak co roku od dziesięciu już lat w dniu Świętego Mikołaja , patrona ludzi morza odbędzie się w Łebie odpustowy festyn pod nazwą Festiwal Pomuchla.Obchody święta związane są ze starą tradycją kultywowaną przez społeczność Łeby , a dotyczącą dorsza ,jak mówią kaszubi - pomuchla.Tradycja swymi korzeniami sięga XIv wieku , kiedy to dorsz był żywicielem ludzi związanych z morzem , był żródłem ich utrzymania i podstawą bytu. W dzisiejszych czasach pozostała jedynie tradycja , gdyż przełowienie Bałtyku oraz limity wprowadzone przez Unię Europejską spowodowały, że dorsz raczej nie należy do popularnej i goszczącej na codzień na naszych stołach  ryby .
Głównymi wątkami festiwalu  są:konkursowa prezentacja potraw z dorsza , prezentacja i kiermasz twórczości amatorskiej z Łeby i regionu , kiermasz rękodzielniczych ozdób świątecznych , oraz występy artystyczne. Od dwóch lat festyn poprzedzony jest otwartą , interdyscyplinarną konferencją naukową na temat dorsza.
Celem festiwalu jest kreowanie i promocja lokalnej kuchni rybnej, kultywowanie tradycji rybackich ,promocja lokalnej twórczości  amatorskiej , rzemiosła artystycznego ,promocja wspólnot środowiskowych.
W tym roku festiwal odbędzie się w niedzielą najbliższą dnia Świętego Mikołaja , czyli 7 grudnia o godzinie 15 w hali sportowej w Łebie na ulicy Tysiąclecia 11.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Top! Top!