NOCLEGI
 
 
Noclegi w naszej bazie
Start
Ustka
Rowy
Dębina
Orzechowo
Poddąbie
Wodnica
Poleć nas znajomym
Lubią nas w social mediach

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Inne
Strony o turystyce
Imprezy nad morzem
Agroturystyka
Polecamy kwatery
Wędkarstwo morskie
Żeglarstwo
Administracja
O nas
Szukaj
Napisz do nas
DODAJ SWÓJ OBIEKT
REGULAMIN
Mapa serwisu
Wszystkie ogłoszenia
Strony o turystyce
Wykazy artykułów
Sekcja Noclegi
Sekcja Wędkarstwo Morskie
Sekcja Żeglarstwo
Herb rodziny von Schwaven

Herb von Schwave
Herb rodziny von Schwave
 
Herb z tablicy nagrobnej
Herb z tablicy nagrobnej
Możny patrycjuszowski ród pomorski von Schwaven, który przybył z południa Niemiec (stąd zapewne nazwisko wymawiane i wymieniane niekiedy w dokumentach jako  SZWABEN).

Przedstawia czerwoną różę na niebieskiej tarczy. Od róży promieniście odchodzą trzy listki koniczyny.(Niektóre źródła podają , że są to trzy  kłosy?)


1485 rok - książę Bogusław X nadał Lorentzowi i Simonowi Schwaven Machowino i inne wsie.
1507 rok - Jürgen Schwaven był burmistrzem Słupska, a Bartholomäus w 1560 roku książęcym kanclerzem, a później ewangelickim biskupem w Kamieniu Pomorskim.
W dniu 25 kwietnia 1605 roku Georg Schwaven był obecny przy składaniu przez Słupsk hołdu księciu Bogusławowi XIII. Jest to prawdopodobnie syn i fundator płyty nagrobnej, którą można oglądać w kruchcie kościoła w Machowinie.Również w kościele w Machowinie w witrażu okna prezbiterium można oglądać herb von Schwaven.Pochodzi prawdopodobnie z 1570 roku z witraża starego kościoła.Obok herbu Schwaven po lewej stronie  herb innej rodziny - właścicieli  Machowina (może założycieli wioski?)- niestety albo skradziony lub zniszczony w pożarze.

 

 

 

Rycina tablicy nagrobnej
Rycina tablicy nagrobnej
Płyta nagrobna
Płyta nagrobna

 

 

 

         

Witraż z herbem
Witraż z herbem w oknie prezbiterium
Witraż - herb
Witraż - herb

 

Wyrażnie widać , że są to dwa herby - ten z prawej to herb rodziny von Schwave , a ten z lewej? Czyżby poprzednich właścicieli Machowina?A może współfundatorów kościoła?

Co się stało , dlaczego szybka w miejscu lewego herbu jest pusta? Czy została  uszkodzona podczas wojen?Czy był to herb poprzedników Schwave , czy następców?

Według niektórych zródeł pod witrażem znajduje się napis :Lorentz Suave to Machemin 1570. Niestety nic takiego nie udało mi się odnależć...

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Top! Top!