NOCLEGI
 
 
Noclegi w naszej bazie
Start
Ustka
Rowy
Dębina
Orzechowo
Poddąbie
Wodnica
Poleć nas znajomym
Lubią nas w social mediach

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Inne
Strony o turystyce
Imprezy nad morzem
Agroturystyka
Polecamy kwatery
Wędkarstwo morskie
Żeglarstwo
Administracja
O nas
Szukaj
Napisz do nas
DODAJ SWÓJ OBIEKT
REGULAMIN
Mapa serwisu
Wszystkie ogłoszenia
Strony o turystyce
Wykazy artykułów
Sekcja Noclegi
Sekcja Wędkarstwo Morskie
Sekcja Żeglarstwo
Machowino koło Ustki

Kościół w Machowinie   Machowino
   Przejeżdżając przez tą starą rycerską wieś kierujemy się w stronę Poddąbia,Rowów,Smołdzina,Kluk.Warto jednak zatrzymać się na chwilę przed kościołem w Machowinie i jeśli  będzie akurat otwarty – zwiedzić. Możliwy jest też nocleg w jednym z gospodarstw agroturystycznych.Można wtedy na spokojnie i bez pośpiechu zwiedzić kościół i pałac.Noclegi nie są drogie , a wypoczynek nad Pomorzu to przeciez nie tylko morze,plaża i mewy śpiew...
   Kościół w Machowinie (dawniej Machmin)   nie jest stary , bo wybudowany w 1892 roku na miejscu XV-wiecznej, średniowiecznej świątyni, która uległa zniszczeniu w 1634 roku w okresie walk ze Szwedami. Jest to budowla murowana w stylu pseudogotyckim. Z dawnego kościoła zachował się witraż z 1570 roku z herbem rodziny von Schwaven w oknie prezbiterium.Kościół wewnątrz wyposażony  bardzo skromnie , jak większość kościołów poewangelickich. Stare ławki pod grubą warstwą farby kryją nazwiska  zasiadających w nich kiedyś  rodzin .Miejsce , gdzie stoi ołtarz fatalnie zeszpecone przez obłożenie nowoczesną terakotą.W prawym rogu stara zabytkowa chrzcielnica. Na chórze zaś stare nieczynne organy pamiętające czasy germańskie, czego dowodem – nuty ,instrukcja obsługi i tabliczka znamionowa wytwórcy w języku niemieckim.Można je zobaczyć po otwarciu pokrywy klawiatury.Jakby czas cofnął się o 100 lat…
Jeśli uda się nam wejść na strych , czeka nas nie lada niespodzianka w postaci tablicy-epitafium upamiętniającej ofiary I Wojny Światowej z miejscowości Karzcino i Bydlino.(Ciekawe - dlaczego nie ma nikogo z Machowina? Mieszkali tu sami dekownicy?) A może była jeszcze jedna tablica z listą mieszkańców Machowina?

Dziwne są losy ludzkie , ci którzy tu mieszkali i dożyli sędziwego wieku – nikt o nich nie pamięta , nie zna ich nazwisk . Natomiast ci młodzi ludzie , którzy zginęli – pozostał po nich ślad w postaci tej tablicy. Podobną „pamiątkę” po I Wojnie Światowej można oglądać w wiosce Cisowo oddalonej o 3 km od Darłowa. Stoi tam przed kościółkiem kamienny słup z wykutymi nazwiskami osób z pobliskich wiosek,którzy zginęli.
W codziennym pośpiechu warto zwolnić ,zastanowić się nad przemijaniem , nad tym , że pozostaja po nas tylko wielkie dzieła w postaci monumentalnych budowli typu kościół czy pałac.


Trochę informacji  historycznych.
Wieś sołecka położona na Wybrzeżu Słowińskim nad rzeką Gnilną przy drodze Bydlino - Objazda, zamieszkana przez 493 mieszkańców. Wieś na planie ulicówki.
Machemyn (1364), Machemin (1337), Machmin (1568). Poprzednio raczej Machomino i jest to nazwa utworzona od nazwy osobowej Mach, Macho lub Machoma. Nazwa łacińska wsi (wg poniżej wym. dokumentu): Machemin.W roku 1337, w umowie słupskich radnych z lennikami tych ziem – Święcami wskazana została nazwa wioski i jej położenie. Oto fragment z umowy: [...]...w górę strumyka Wrechów aż do mostu, przez który prowadzi droga do wsi Machowino, od tego mostu wzdłuż drogi aż do dębu, który stoi nad strumykiem Darchin,...[...]

W myśl tego dokumentu wieś została przekazana mieszkańcom Słupska przechodząc z lenna Święców. Przyczyną zmiany gospodarza terenu nad Słupią było uruchomienie żeglugi po rzece Słupi, łodzie i statki miały przepływać do Słupska. Wówczas był już tutaj młyn. Wiek wsi określa się na porównywalny do wieku wsi Charnowo. Na podstawie porównania czasu powstawania w okolicy miejsc osiedleń Słowian można powiedzieć, że ta słowiańska  osada powstała ok. VIII / IX w. 
 Stąd wywodzi się możny patrycjuszowski ród pomorski von Schwaven, który przybył z południa Niemiec .
1337 rok - wieś po raz pierwszy wzmiankowana w dokumentach jako „Machemin”.
1485 rok - książę Bogusław X nadał Lorentzowi i Simonowi Schwaven Machowino i inne wsie.
1507 rok - Jürgen Schwaven był burmistrzem Słupska, a Bartholomäus w 1560 roku książęcym kanclerzem, a później ewangelickim biskupem w Kamieniu Pomorskim.
XVIII wiek - majątek przeszedł w ręce Lettowów.
1784 rok - we wsi był folwark, młyn wodny, karczma, kuźnia i łącznie 24 dymy. Mieszkańcy Machowina utrzymywali też nauczyciela.
1805 rok - majątek wraz z wsią Bydlino przeszedł we władanie starego patrycjuszowskiego rodu von Uckermann ze Stargardu. W ich posiadaniu wieś pozostawała do 1930 roku. Wówczas  wieś została wykupiona i Machowino stało się wsią chłopską.
1939 rok - wieś liczyła 71 gospodarstw.
Kościół filialny pw. Podwyższenia św. Krzyża wybudowano w 1892 roku na miejscu XV-wiecznej, średniowiecznej świątyni, która uległa zniszczeniu w 1634 roku w okresie walk ze Szwedami. Jest to budowla murowana w stylu pseudogotyckim. Z dawnego kościoła zachował witraż z 1570 roku z herbem rodziny von Schwaven, znajdująca się w kruchcie płyta nagrobna z 1597 roku, dzwon z 1606 roku, chrzcielnica z 1613 roku oraz XVII-wieczny konfesjonał i chór.

Kościół w MachowiniePłyta nagrobna wmurowana w ścianę kruchty kościoła w Machowinie jest jedną z najstarszych pły nagrobnych w powiecie .Dawniej  spoczywała w posadzce przed ołtarzem kościoła, a na niej umieszczono stół chrzcielny. Płyta jest mała (112 cm długości i 58 i pół centymetra szerokości), najmniejsza z wszystkich zachowanych w całym powiecie.
Napis na brzegach płyty jest niestety tak dalece starty, że nie da się już odczytać nazwiska ani imienia pochowanej tam osoby. W rogach płyty znajdują się małe rozety, w środku zaś, w większym i podwójnym kręgu umieszczona jest jeszcze jedna większa rozeta z czterema liśćmi koniczyny. Osoba tam pochowana zmarła dwudziestego trzeciego stycznia roku 1596, a był nią prawdopodobnie rycerz Lorentz Suabe (Schwabe), którego herb zachował się w witrażu w jednym z okien zakrystii kościoła. 
W herbie rodu von Schwabe  znajduje się róża z trzema liśćmi koniczyny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.( Zródło -  strona internetowa -  Powiat Słupski)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Top! Top!