NOCLEGI
 
 
Noclegi w naszej bazie
Start
Ustka
Rowy
Dębina
Orzechowo
Poddąbie
Wodnica
Poleć nas znajomym
Lubią nas w social mediach

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Inne
Strony o turystyce
Imprezy nad morzem
Agroturystyka
Polecamy kwatery
Wędkarstwo morskie
Żeglarstwo
Administracja
O nas
Szukaj
Napisz do nas
DODAJ SWÓJ OBIEKT
REGULAMIN
Mapa serwisu
Wszystkie ogłoszenia
Strony o turystyce
Wykazy artykułów
Sekcja Noclegi
Sekcja Wędkarstwo Morskie
Sekcja Żeglarstwo
Noclegi Wczasy Turystyka woj.pomorskie

Turystyka w woj. pomorskim

Plaża Orzechowo  Poddąbie-plaża

Województwo pomorskie jest położone na obszarze Pobrzeży i Pojezierzy Południowobałtyckich. Na terenie tego województwa występuje urozmaicone ukształtowanie powierzchni powstałe głównie pod wpływem zlodowacenia bałtyckiego, a w pasie nadbrzeżnym - działalności morza. Północno-zachodnia część województwa leży na Pobrzeżu Koszalińskim, północno-wschodnia na Pobrzeżu Gdańskim.Pozostały obszar województwa zajmują pojezierza o młodym polodowcowym krajobrazie ze wzgórzami i wałami morenowymi.
Ze względu na walory przyrodnicze i krajoznawcze województwo pomorskie jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Obszarem najczęściej odwiedzanym przez turystów jest wybrzeże.Niemal na całej jego długości znajdują się miejscowości wypoczynkowe posiadające kąpieliska i piaszczyste plaże: Ustka, Orzechowo, Poddąbie, Rowy, Łeba, Jastrzębia Góra, Karwia, Władysławowo, Jastarnia, Jurata, Hel, Kąty Rybackie,Gdańsk, Gdynia, Krynica Morska.oraz kurort o międzynarodowej sławie - Sopot. Na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym organizowane są wycieczki statkami a Zatoka Pucka jest bardzo dobrym miejscem do uprawiania windsurfingu.
Osobliwością przyrodniczą województwa pomorskiego jest Słowiński Park Narodowy z największymi w środkowej Europie ruchomymi wydmami, które przesuwają się z szybkością 6-10 metrów rocznie.Obszar parku obejmuje również płytkie jeziora przybrzeżne Łebsko i Gardno oraz tereny odpoczynku ptaków przelotnych.W obrębie województwa jest też park krajobrazowy "Dolina Słupi", który oferuje czyste jeziora, lasy, szlak kajakowy na Słupi oraz zabytkowe elektrownie wodne. W głębi województwa jest położone Pojezierze Kaszubskie z licznymi jeziorami rynnowymi (np. Raduńskie, Ostrzyckie) oraz wzniesieniami. Ruch turystyczny koncentruje się tam głównie pomiędzy Kościerzyną a Kartuzami (tzw. Szwajcaria Kaszubska). Atrakcyjnym terenem wypoczynkowym są również Bory Tucholskie z czystymi jeziorami (Wdzydze, Charzykowskie), rzekami i rezerwatami.Duże znaczenie krajoznawcze ma kultura pomorskich grup etnicznych. W rejonie jezior Łebsko i Gardno zachowały się wsie po zamieszkującej tam jeszcze po II wojnie światowej ludności słowińskiej (skansen w Klukach). Dużą część województwa zajmują Kaszuby (od Pucka po Chojnice); mieszkańcy zachowali do dziś swój język i obyczaje. Centrum kultury kaszubskiej stanowią Kartuzy, Kościerzyna i Bytów. W województwie pomorskim można spotkać wspaniałe plaże, zabytkowe miasta i miasteczka, senne, spokojne wioski i cuda przyrody. Warto poznać tą część naszego kraju.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Top! Top!