NOCLEGI
 
 
Noclegi w naszej bazie
Start
Ustka
Rowy
Dębina
Orzechowo
Poddąbie
Wodnica
Poleć nas znajomym
Lubią nas w social mediach

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Inne
Strony o turystyce
Imprezy nad morzem
Agroturystyka
Polecamy kwatery
Wędkarstwo morskie
Żeglarstwo
Administracja
O nas
Szukaj
Napisz do nas
DODAJ SWÓJ OBIEKT
REGULAMIN
Mapa serwisu
Wszystkie ogłoszenia
Strony o turystyce
Wykazy artykułów
Sekcja Noclegi
Sekcja Wędkarstwo Morskie
Sekcja Żeglarstwo
Jastrzębia Góra noclegi. Jastrzębia Góra pokoje na wczasy

Jastrzębia Góra - czyste i szerokie plaże!

Jastrzębia Góra To nadmorska miejscowość wypoczynkowa leżąca w gminie Władysławowo. W skład Jastrzębiej Góry wchodzą Lisi Jar oraz Jasne Wybrzeże. Kurort sąsiaduje z osiedlem i przylądkiem Rozewie oraz z osiedlem Tupadły.
Najstarsze dokumenty o Jastrzębiej Górze pochodzą z roku 1848; miejscowość nosiła wtedy niemiecką nazwę Habichtsberg,  pojawiała się również polska nazwa Pilice.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości(1920 r), ukonstytuowano nazwę osady Jastrzębia Góra, która pochodzi prawdopodobnie od leżącej kilka kilometrów na wschód Góry Jastrzębskiej (67,8 m n.p.m.). W tym okresie przejeżdżali tu na wypoczynek znani przedstawiciele polskiej elity: między innymi Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły i Ignacy Mościcki. Duży napływ gości ze stolicy sprawił, iż miejscowość nazywano żartobliwie "Nową Warszawą". W roku 1928 rozpoczęto budowę drogi łączącej Władysławowo z Jastrzębią Górą , co przyczyniło się do rozwoju miejscowości. Jastrzębia Góra stała się jednym z najpopularniejszych kurortów na polskim wybrzeżu. Na stałe zamieszkuje ją ok. 1100 mieszkańców, w sezonie letnim liczba ta wzrasta do ok. 30-25 tysięcy.
Jastrzębia Góra posiada wysoki klifowy brzeg (wysokość do 33 m n.p.m.). W 1966 roku wybudowano wieżę wyciągową Światowid ,wyposażoną w windę zwożącą turystów ze skarpy na plażę. Wieża była czynna przez pięć lat; winda przewoziła rocznie ok. 60 tys. ludzi. Morze podmywające nieustannie  klif morski naruszyło stabilność wieży, która zaczęła się coraz bardziej przechylać i przestała być użytkowana.W nocy z 6 na 7 stycznia 1982 roku zawaliła się a jej pozostałości do dziś leżą u stóp urwiska. Dzisiaj na piaszczystą plażę prowadzą strome, liczące ok. 300 stopni, schody. Szerokość plaży wynosi miejscami nawet 200 metrów. Unikatowe klifowe wybrzeże oddziela Jastrzębią Górę od pięknej plaży. Przebywając w Jastrzębiej Górze warto zobaczyć parów zwany Lisim Jarem, gdzie występuje bardzo bogata i interesująca roślinność.

 

Jastrzębia Góra z lotu ptaka

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Top! Top!