NOCLEGI
 
 
Noclegi w naszej bazie
Start
Ustka
Rowy
Dębina
Orzechowo
Poddąbie
Wodnica
Poleć nas znajomym
Lubią nas w social mediach

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Inne
Strony o turystyce
Imprezy nad morzem
Agroturystyka
Polecamy kwatery
Wędkarstwo morskie
Żeglarstwo
Administracja
O nas
Szukaj
Napisz do nas
DODAJ SWÓJ OBIEKT
REGULAMIN
Mapa serwisu
Wszystkie ogłoszenia
Strony o turystyce
Wykazy artykułów
Sekcja Noclegi
Sekcja Wędkarstwo Morskie
Sekcja Żeglarstwo
Jakim kalendarzem posługujemy się w Polsce od 1582 roku?

Rozpoczął się nowy rok kalendarzowy. Właściwie nie zwracamy uwagi na to, jakim kalendarzem się posługujemy. Przychodzi ostatni dzień starego roku- no i oczywiście zabawa, rodość z tego Nowego, które nadchodzi: Nowy Rok, nowe nadzieje, nowe marzenia o lepszym życiu w ciągu tych nowych 365 dni.
W Polsce posługujemy się od 1582 roku kalendarzem gregoriańskim. Jest to zmodyfikowany słoneczny kalendarz juliański, wprowadzony w życie w 46 roku p.n.e. przez cesarza rzymskiego Juliusza Cezara( stąd nazwa "juliański"). Opracował go na zlecenie Cezara astronom egipski Sosyenos. Kalendarz juliański ustalał długość roku na 365 dni + 1 dzień przestępny co 4 lata. Miał jednak jedną wadę - spóźniał się jeden dzień na 128 lat.

Wobec tego wprowadzono reformę kalendarza na polecenie papieża Grzegorza XIII - stąd nazwa "gregoriański'. Zmieniono zasadę przestępności lat. Długość roku -365 dni, a lata przestępne 366 dni zgodnie z zasadą- rok jest przestępny jeśli dzieli się przez 4 ale nie przez 100 chyba, że dzieli się przez 400. Dzięki tej poprawce kalendarz gregoriański spóźnia się tylko 1 dzień na 3000 lat. Grzegorz XIII wprowadził zmianę kalendarza w roku 1582 bullą papieską, a Polska , jako jeden z czterech krajów europejskich , wprowadziła natychmiast kalendarz gregoriański w życie.W krajach protestanckich (Anglia, Szwecja, Holandia) wprowadzono go w XVIII wieku, a w krajach Europy Wschodniej i Bałkańskiej oraz Turcji - na początku XX wieku. Natomiast ustanowienie rachuby lat "od narodzenia Chrystusa" zawdzięczamy zakonnikowi rzymskiemu Dionizjuszowi Małemu (zmarł ok. 540 roku). Obecnie obowiązuje zwyczaj dzielenia minionego okresu na "naszą erę" (n.e.) i "przed naszą erą" (p.n.e.).

Niezależnie  od tego jakim kalendarzem się posługujemy , czas nieubłaganie płynie naprzód ...

Barbara

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Top! Top!