NOCLEGI
 
 
Noclegi w naszej bazie
Start
Ustka
Rowy
Dębina
Orzechowo
Poddąbie
Wodnica
Poleć nas znajomym
Lubią nas w social mediach

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Inne
Strony o turystyce
Imprezy nad morzem
Agroturystyka
Polecamy kwatery
Wędkarstwo morskie
Żeglarstwo
Administracja
O nas
Szukaj
Napisz do nas
DODAJ SWÓJ OBIEKT
REGULAMIN
Mapa serwisu
Wszystkie ogłoszenia
Strony o turystyce
Wykazy artykułów
Sekcja Noclegi
Sekcja Wędkarstwo Morskie
Sekcja Żeglarstwo
Polecamy kwatery
Latarnia morska Jastarnia

JASTARNIA 

   Latarnia morska JastarniaPierwsza latarnia morska powstała w tym miejscu w 1939 roku i miała wysokość 25 m. Została jednak zniszczona zaraz po rozpoczęciu działań wojennych, w tym samym roku. Drugą latarnię zbudowano na miejscu pierwszej w 1950 roku. Na betonowym cokole wznosi się, pomalowany w biało-czerwone pasy, metalowy walec o średnicy 1.6 m. Jego zwieńczeniem jest biała dziesięciokątna laterna zawierająca sprzęt świetlno-optyczny. Poszczególne elementy wieży wykonane są z nitowanych blach stalowych i łączone między sobą śrubami. Metalowa konstrukcja obecnej latarni pełniła kiedyś funkcję buczka mgłowego usytuowanego u stóp latarni Stilo. Jej pierwotna wysokość wynosiła 20.6 m. Latarni nie można zwiedzać.

 

 
Latarnia morska Hel

HEL

 Latarnia morska Hel  Wszystkie statki płynące z zachodu do Gdańska musiały opływać długą na trzydzieści kilometrów Mierzeję Helską. Dla zachowania bezpieczeństwa żeglugi koniecznością stało się zbudowanie w tym miejscu latarni morskiej. Pierwsze światło nawigacyjne pojawiło się tu w XVII wieku i znajdowało się na wieży starego kościoła. Około roku 1638 zbudowano pierwszą latarnię z paleniskiem węglowym, czynną od jesieni do wiosny. W 1667 roku latarnię zniszczył ogień, ale Rada Gdańska zdecydowała o jej szybkiej odbudowie. Nowa latarnia była konstrukcją zbliżona do żurawia studziennego, u którego końca zawieszony był kocioł lub żelazny kosz. W kotle palono smołę, w koszu zaś węgiel. Ta ciekawa konstrukcja została zniszczona przez sztorm w 1702 roku i następnie odbudowana w 1763 roku. Budowę latarni murowanej rozpoczęto w 1806 roku, ale zakończono dopiero 20 lat później. Powstała smukła, okrągła wieża z palonej cegły, pomalowana na biało. Niestety latarnia została wysadzona w powietrze na samym początku wojny w 1939 roku. Obecna latarnia wybudowana została w 1942 roku przez miejscowych Kaszubów i jest to ośmiokątna wieża z ciemnoczerwonej licowanej cegły. Źródłem światła jest 1000 W żarówka, która w przypadku przepalenia się wykonuje automatycznie obrót o 180°, a na jej miejsce ustawia się żarówka zapasowa. Latarnia jest dostępna dla turystów.

 
Latarnia morska Sopot

SOPOT

 Latarnia morska Sopot  Historia latarni w Sopocie związana jest z Zakładem Balneologicznym, z którym tworzy kompleks. Zakład ten, dawniej zakład kąpielowy, powstał dzięki byłemu lekarzowi wojsk napoleońskich Jerzemu Haffnerowi. Gdy przebudowywano go, powstał projekt zmienienia komina kotłowni na wieżę widokową. W ten sposób powstała dzisiejsza wieża latarni morskiej. Światła nawigacyjne zainstalowano tam dopiero po II Wojnie Światowej, kiedy odbudowywano częściowo zniszczone miasto. Nie wiadomo kiedy dokładnie na wieży rozbłysło pierwsze światło, ale na pewno latarnia figuruje w spisie latarń z 1957 r. Z powodu małego zasięgu ( 5 Mm ) trudno było wtedy nazwać ją latarnią z prawdziwego zdarzenia, co stało się dopiero w 1977 r., gdy na latarni zainstalowano światło o zasięgu 17 Mm.

 
Latarnia morska Gdańsk Nowy Port

Gdańsk Nowy Port

  Latarnia morska Gdańsk Nowy Port Latarnia morska w Gdańsku - Nowym Porcie, uruchomiona w 1894 roku, jest następczynią latarni w Wisłoujściu, która była umieszczona w twierdzy o tej samej nazwie. W 1939 roku na latarni, w miejscu gdzie dziś są jaśniejsze cegły, żołnierze niemieccy umieścili ciężki karabin maszynowy, który ostrzeliwał położone po drugiej stronie rzeki Westerplatte. Obrońcy półwyspu zniszczyli karabin ze swojego jedynego działa, a dziura po trafieniu została zamurowana przez Niemców. W 1984 roku, działająca 90 lat latarnia została wyłączona, a dwa lata później wpisano ją do rejestru zabytków. W maju 2004 r odremontowaną udostępniono do zwiedzania

 
Latarnia morska Gdańsk Port Północny

Gdańsk Port Północny

 Latarnia morska Gdańsk Port Północny  Latarnia morska w Gdańsku Porcie Północnym to żelbetowa, prostokątna wieża położona około 1.3 kabla na południowy wschód od latarni w Gdańsku Nowym Porcie. Źródłem światła są lampy reflektorowe, umieszczone w panelach na obrotowym stole, włączane i wyłączane automatycznie przez detektor mgłowy lub fotowyłącznik zmierzchowy. Pierwsze uruchomienie latarni nastąpiło 18 czerwca 1984 roku. Latarnia nie jest udostępniona do zwiedzania.

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 46 - 54 z 174
 
Top! Top!