NOCLEGI
 
 
Noclegi w naszej bazie
Start
Ustka
Rowy
Dębina
Orzechowo
Poddąbie
Wodnica
Poleć nas znajomym
Lubią nas w social mediach

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Inne
Strony o turystyce
Imprezy nad morzem
Agroturystyka
Polecamy kwatery
Wędkarstwo morskie
Żeglarstwo
Administracja
O nas
Szukaj
Napisz do nas
DODAJ SWÓJ OBIEKT
REGULAMIN
Mapa serwisu
Wszystkie ogłoszenia
Strony o turystyce
Wykazy artykułów
Sekcja Noclegi
Sekcja Wędkarstwo Morskie
Sekcja Żeglarstwo
Polecamy kwatery
Latarnia morska Niechorze

NIECHORZE

Latarnię zbudowano z licowanej jasnożółtej cegły. Do wysokości 13 m wieża jest czworokątna, natomiast powyżej ośmiokątna. Na narożnikach wypuszczone zostały lizeny, wykonane na przemian z cegły czerwonej oraz czarnej. Przestrzenie między lizenami wyłożono jasnożółtą licówką. Wieżę zakończono silnym, wystającym gzymsem. We wnętrzu wybudowana jest kręta klatka schodowa, którą można wyjść na taras widokowy. Latarnię otaczają przybudówki mieszkalne o wysokości 12.2 m, zbudowane z ciemnoczerwonej cegły.

 
Latarnia morska Kołobrzeg

KOŁOBRZEG

   Latarnia morska KołobrzegPierwsze światło latarni morskiej zabłysło w Kołobrzegu w 1666 roku, ogień zapalano jednak tylko wtedy, gdy jakiś statek chciał wejść do portu. W XVII wieku zbudowano w Kołobrzegu potężny szaniec, którego zadaniem była obrona portu, a w następnym wieku powstał w tym miejscu okrągły fort o grubych murach, na którym wystawiano działa. Pod koniec wieku XIX obok fortu postawiono wieżę latarni o wysokości 25 m. W wyniku działań wojennych w 1945 r. latarnia została zburzona przez wycofujące się wojska niemieckie. Kilka lat później odbudowano ją, ale tym razem została usytuowana na głównej platformie dawnej twierdzy. Mury wzniesiono z ciemnoczerwonej licowanej cegły rozbiórkowej, a do zaprawy użyto piasku z plaży. Latarnia morska w Kołobrzegu jest od 2001r. udostępniana zwiedzającym.

 
Latarnia morska Gąski

GĄSKI

  Latarnia morska Gąski Latarnia położona jest niedaleko miejscowości Gąski około 112 m od brzegu morskiego, przy drodze prowadzącej do szosy Ustronie Morskie - Mielno. Brzeg morski jest tutaj płaski, a pobliska plaża piaszczysta. Budowę latarni rozpoczęto w 1876 roku, a ukończono w 1878 roku. Wieża latarni jest okrągła, grubość murów wynosi u dołu 2.3 m. Na szczyt latarni, zbudowanej z licowanej ciemnoczerwonej cegły, prowadzą kręte schody wykonane z granitowych płyt. W czasie działań wojennych latarnia nie uległa zniszczeniu z wyjątkiem mechanizmów optycznych. Po wojnie uruchomiono ją w 1948 roku. Źródłem światła jest żarówka o mocy 1500 W (jest również jedna żarówka zapasowa w automatycznym zmieniaczu), zasilana nietypowym napięciem 130 wolt. W latach trzydziestych i później w pięćdziesiątych zaczęły pojawiać się pęknięcia w konstrukcji budowli i w związku z tym wzmocniono ją plombami i zastrzykami z cementu. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania

 
Latarnia morska Darłowo

Darłowo

  Latarnia morska Darłowo Pierwsza wzmianka o latarni morskiej w Darłowie pochodzi z 1715 roku, kiedy zarządzono ustawienie świateł po obu stronach ujścia rzeki Wieprzy. W 1885 roku zbudowana została u nasady falochronu wschodniego nieduża stacja pilotów, do której przylegała kwadratowa wieża służąca jako punkt obserwacyjny wyposażony również w źródło światła stałego. W 1927 roku dobudowano jeszcze jedną kondygnację i nad nią laternę z białą stalową kopułą i galeryjką widokową. Budynek latarni dotrwał w takim stanie do czasów dzisiejszych. Źródłem światła jest żarówka halogenowa o mocy 100 W umieszczona w automatycznym sześcio - żarówkowym zmieniaczu. System wyposażony jest również we własne rezerwowe zasilanie z baterii akumulatorów. Latarnia morska w Darłowie jest narażona na ataki wody morskiej - zdarza się, że wzburzone fale docierają do budynku latarni. W związku z tym ściany wykonane są z cegły ceramicznej i obmurowane dodatkową warstwą cegły oraz otynkowane mieszaniną cementowo - wapienną. Latarnia jest już udostępniona do zwiedzania.

 
Latarnia morska Ustka

Ustka

  Latarnia morska Ustka Historia latarni zaczęła się w 1871 roku, była to wtedy zwykła lampa wciągana na maszt stacji pilotów. Zasięg takiego światła był niewielki i wynosił zaledwie 6 Mm. W 1892 roku zbudowano u nasady falochronu, przy ujściu rzeki Słupia, nową stację pilotów z ośmiokątną wieżą na zachodnim narożniku budynku. Całość skonstruowana jest z czerwonej licowanej cegły. Budowla przetrwała bez większych zmian do czasów dzisiejszych. Tuż po wojnie latarnia nosiła nazwę Postomino i dopiero od 1 stycznia 1947 roku jej nazwa brzmi Ustka. W laternie przykrytej stożkową kopułą umieszczona jest soczewka bębnowa z 1000 W promiennikiem. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 37 - 45 z 174
 
Top! Top!