NOCLEGI
 
 
Noclegi w naszej bazie
Start
Ustka
Rowy
Dębina
Orzechowo
Poddąbie
Wodnica
Poleć nas znajomym
Lubią nas w social mediach

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Inne
Strony o turystyce
Imprezy nad morzem
Agroturystyka
Polecamy kwatery
Wędkarstwo morskie
Żeglarstwo
Administracja
O nas
Szukaj
Napisz do nas
DODAJ SWÓJ OBIEKT
REGULAMIN
Mapa serwisu
Wszystkie ogłoszenia
Strony o turystyce
Wykazy artykułów
Sekcja Noclegi
Sekcja Wędkarstwo Morskie
Sekcja Żeglarstwo
Polecamy kwatery
Herb rodziny von Schwaven

Herb von Schwave
Herb rodziny von Schwave
 
Herb z tablicy nagrobnej
Herb z tablicy nagrobnej
Możny patrycjuszowski ród pomorski von Schwaven, który przybył z południa Niemiec (stąd zapewne nazwisko wymawiane i wymieniane niekiedy w dokumentach jako  SZWABEN).

Przedstawia czerwoną różę na niebieskiej tarczy. Od róży promieniście odchodzą trzy listki koniczyny.(Niektóre źródła podają , że są to trzy  kłosy?)


1485 rok - książę Bogusław X nadał Lorentzowi i Simonowi Schwaven Machowino i inne wsie.
1507 rok - Jürgen Schwaven był burmistrzem Słupska, a Bartholomäus w 1560 roku książęcym kanclerzem, a później ewangelickim biskupem w Kamieniu Pomorskim.
W dniu 25 kwietnia 1605 roku Georg Schwaven był obecny przy składaniu przez Słupsk hołdu księciu Bogusławowi XIII. Jest to prawdopodobnie syn i fundator płyty nagrobnej, którą można oglądać w kruchcie kościoła w Machowinie.Również w kościele w Machowinie w witrażu okna prezbiterium można oglądać herb von Schwaven.Pochodzi prawdopodobnie z 1570 roku z witraża starego kościoła.Obok herbu Schwaven po lewej stronie  herb innej rodziny - właścicieli  Machowina (może założycieli wioski?)- niestety albo skradziony lub zniszczony w pożarze.

 

 

 

Rycina tablicy nagrobnej
Rycina tablicy nagrobnej
Płyta nagrobna
Płyta nagrobna

 

 

 

         

Witraż z herbem
Witraż z herbem w oknie prezbiterium
Witraż - herb
Witraż - herb

 

Wyrażnie widać , że są to dwa herby - ten z prawej to herb rodziny von Schwave , a ten z lewej? Czyżby poprzednich właścicieli Machowina?A może współfundatorów kościoła?

Co się stało , dlaczego szybka w miejscu lewego herbu jest pusta? Czy została  uszkodzona podczas wojen?Czy był to herb poprzedników Schwave , czy następców?

Według niektórych zródeł pod witrażem znajduje się napis :Lorentz Suave to Machemin 1570. Niestety nic takiego nie udało mi się odnależć...

 

 
Ustka Wczasy. Ustka Noclegi. Ranking polskich plaż 2008

Ustka na drugiej pozycji w rankingu plaż 2008 !

Skończył się już okres wakacyjnych wyjazdów nad morze.Pomorskie plaże odwiedziły tysiące wczasowiczów, którzy mieli okazję wziąć udział w ocenie nadmorskich kurortów. Przez dwa  miesiące użytkownicy portalu onet.pl biorący udział w ankiecie, oceniali w 10 kategoriach stan 73 polskich plaż pod względem czystości, bezpieczeństwa i komfortu. Po podsumowaniu wyników ankiety, z prawdziwą przyjemnością możemy się pochwalić, że Ustka zajęła zaszczytne drugie miejsce wsród wielu znanych, renomowanych nadmorskich kurortów. Wyprzedziło nas tylko Świnoujście.
W klasyfikacji generalnej turyści najlepiej ocenili plaże położone nad Zatoką Pomorską; aż trzy z nich są wśród pierwszej "piątki": 2 - Ustka, 3 - Pobierowo, 5 - Niechorze.
Ustkę oceniono pozytywnie pod względem przygotowanych atrakcji na plaży i w mieście, za bazę noclegową i gastronomiczną, bezpieczeństwo w wodzie, czystość, przyjazne przyjęcie gości przez mieszkańców. To bardzo dobre świadectwo dla kurortu; warto tu przyjechać jeszcze w tym roku !


Oto pozycje pierwszych dwudziestu najlepiej ocenionych plaż:

                1. Świnoujście 4,27 (średnia ocena we wszystkich 10 kategoriach)
                2. Ustka 4,22
                3. Pobierowo 4,18
                4. Sopot 4,16
                5. Niechorze 4,15
                6. Łeba 4,11
                7. Międzyzdroje 4,09
                8. Ustronie Morskie 4,06
                9. Jurata 4,05
              10. Władysławowo 4,05
              11. Rewal 4,04
              12. Kołobrzeg 4,03
              13. Międzywodzie 4,02
              14. Jastarnia 4,01
              15. Mielno 4,00
              16. Darłowo 3,99
              17. Gdynia 3,99
              18. Hel 3,98
              19. Gdańsk 3,97
              20. Pogorzelica 3,95

Wczasy Ustka. Wspomnienia z usteckiej plaży....

Widok z promenady w Ustce

Plaża Ustka w lipcu

Jesienna plaża jest równie piękna. Zapraszamy do Ustki jeszcze w tym roku!

 
Ustka - Tanasza Polska - Rejs

   Rejs  ustczanki Nataszy Caban  dookoła świata.

   31 - letnia żeglarka pochodząca z Ustki kontynuuje rejs dookoła globu na pokładzie jachtu "TANASZA POLSKA".Natasza rozpoczęła rejs dookoła świata w lipcu 2007 roku z portu w Honolulu. Planuje  pokonać 24 tys. mil morskich.Minęło więc 14 miesięcy od wypłynięcia z portu w Honolulu.Dotychczas przebyła 5830mil morskich .Dystans ten pokonała w trzech etapach  zawijając po drodze do trzech portów: Port Vila, Port Moresby i Darwin. Na pełnym morzu spędziła łącznie prawie dwa miesiące. Przez okres 7 miesięcy  jacht stał unieruchomiony z powodu sezonu huraganów panujących na Oceanie Indyjskim; bezpieczne schronienie znalazł w stolicy Papui Nowej Gwinei, gdzie przeszedł gruntowny remont. Natasza Caban urodzona 12 kwietnia 1977 roku w Słupsku, lata dzieciństwa spędziła w Ustce, tam też narodziła się jej miłość do żeglarstwa. Jest absolwentką I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Od 1996 roku zaczyna uprawiać żeglarstwo. Zdobyła patent sternika jachtowego oraz zawód takielarza - specjalisty od olinowania żaglowców. Wychowanka Jacht Klubu Ustka.Później zaczęła się trudnić dostarczaniem jachtów ze stoczni do ich nabywców. W ten sposób przepłynęła większość mórz i oceanów na świecie. W 2002 roku zajęła 5 miejsce wraz z międzynarodową załogą na jednych z najtrudniejszych regat na świecie Sydney-Hobart.  Na bałtyckim wybrzeżu zdobyła wykształcenie oraz pierwsze żeglarskie doświadczenia. Swe dorosłe życie zadedykowała żeglarstwu i morzu, które są dla niej pasją, a rzymska sentencja navigare necesse est - (żeglowanie jest rzeczą konieczną, życie - niekonieczną). jest jej życiowym mottem. Od lipca zeszłego roku realizuje swoje największe marzenie –  opływa świat dookoła.Latem 2009 roku zamierza wrócić na Hawaje skąd wypłynęła i  ma szansę zostać najmłodszą Polką, która tego dokonała. Trasa rejsu podzielona została na etapy, z których pierwsze trzy ma już za sobą pozostawiąc za rufą  zaledwie dziesięciometrowego jachtu jedną piątą trasy. Aktualnie wypływa z  Wysp Kokosowych w dalszą trasę. W roku 2008 otrzymała Statuetkę Ambasadora Ustki.

Życzymy powodzenia i stopy wody pod kilem Pani Nataszo. USTKA pozdrawia.


Jacht
Jacht: Sparkman and Stephens 34
Imię: Tanasza Polska
Dane techniczne
Długość: 10.23m
Długość lini wodnej: 7.37m
Szerokość: 3.08m
Zanurzenie: 1.83m
Wyporność: 5,000kg
Ciężar balastu: 2480kg
Powierzchnia żagli
Grot: 30m.kw. 
Genua: 30 m.kw. 

 
Navigare necesse est

Navigare necesse est, vivere non est necesse   to łacińskie powiedzenie - dewiza znaczy -żeglowanie jest rzeczą konieczną, życie - niekonieczną.

Geneza powstania tego popularnego łacińskiego powiedzenia ma swoje korzenie w legendzie o dzielnym Pompejuszu.
W czasie gdy Rzymowi brakowało żywności popłynął wraz z całą rzymską armadą do Afryki.Załadowane zbożem okręty stały wiele dni w porcie oczekujac , aż burze ustaną.Wtedy Pompejusz wskoczył na prowadzący konwój statek i krzyknął - "Żeglowanie , jest rzeczą konieczną , życie nie jest rzeczą konieczną."
To powiedzenie tak utrwaliło się wśród marynarzy , że przekazywane z pokolenia na pokolenie przetrwało do dnia dzisiejszego.

 
Tanie noclegi dla amatorów grzybobrania

   Dobiega końca tegoroczny sezon grzybowy.Grzybów było zdecydowanie mniej niż w roku ubiegłym , niemniej w pomorskich lasach zbierano podgrzybki , prawdziwki ,koźlarze no i oczywiście piękne żółciutkie kurki.Szczególnie amatorzy ciszy i spokoju mogli korzystać z dobrodziejstw jesieni.Opuszczone o tej porze roku gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne oferują znacznie tańsze noclegi ,a choć aura nie rozpieszcza nas tego lata i jesieni , w lasach w okolicy Ustki, Wodnicy, Orzechowa, Poddębia, Rowów, Jarosławca, Darłowa można nazbierać sporo tych "darów jesieni". Oczywiście uważajmy na te niekiedy pięknie wyglądające , acz silnie trujące , jak jeden z tych na poniższym zdjęciu.

 Kozak  Prawdziwek

Uszy lasu  Zajączek

Muchomor czerwony

 

 

 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 100 - 108 z 174
 
Top! Top!