NOCLEGI
 
 
Noclegi w naszej bazie
Start
Ustka
Rowy
Dębina
Orzechowo
Poddąbie
Wodnica
Poleć nas znajomym
Lubią nas w social mediach

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Inne
Strony o turystyce
Imprezy nad morzem
Agroturystyka
Polecamy kwatery
Wędkarstwo morskie
Żeglarstwo
Administracja
O nas
Szukaj
Napisz do nas
DODAJ SWÓJ OBIEKT
REGULAMIN
Mapa serwisu
Wszystkie ogłoszenia
Strony o turystyce
Wykazy artykułów
Sekcja Noclegi
Sekcja Wędkarstwo Morskie
Sekcja Żeglarstwo
Polecamy kwatery
Legenda o chciwym rybaku Trzęsaczu

Legenda o chciwym rybaku z Trzęsacza

Dawno, dawno temu w nadmorskiej osadzie mieszkał rybak Olbracht. Wielki i mocarny był z niego chłop, toteż nigdy nie miał problemu z wyciąganiem sieci pełnej ryb, którą zwykli rybacy wyciągali we dwóch. Pływał więc sam, dzięki czemu złowionych ryb wystarczyło na wyżywienie żony, gromadki dzieci i zostawało jeszcze na sprzedaż. Nosił je Olbracht na targ do dalekiego Trzebiatowa, a uzyskane dukaty odkladał.
  Pęczniała jego sakiewka, kupił więc spory kawałek ziemi, by na niej gospodarzyć.

 
Legenda o syrence Lorelai

O bałtyckiej syrence Lorelai

 W czasach , gdy na ziemi żyły wielkoludy,cyklopy o jednym oku pośrodku głowy , pegazy ,czyli latające konie,oraz trzygłowe smoki , w wodach Bałtyku żyła sobie syrenka. A na imię miała Lorelai. Pływała całymi dniami w morzu, bawiła się z rybami i fokami , a gdy jej było smutno , wychodziła na brzeg i przepięknym głosem śpiewała wijąc przy tym wianki z kwiatów nadbrzeżnych łąk. Skrywała się przed ludźmi, choć bardzo ją do nich ciągnęło, tęskniła za nimi, lecz ludzie, gdy zobaczyli piękną Lorelai uciekali w popłochu widzac, że nogi ma zrośnięte, zakończone rybim ogonem i pokryte łuską.

 
Kamienna wyspa na Gardnie

Kamienna wyspa na jeziorze Gardno.

   W mrokach średniowiecza działa się ta historia , ale opowieść o tym co się wydarzyło przetrwała do dziś. W roku 1000 na zjeździe w Gnieźnie król Polski Bolesław Chrobry utworzył nowe biskupstwo na Pomorzu z siedzibą w Kołobrzegu. Biskup Herman otrzymał trudne zadanie chrystianizacji na tych nadmorskich ziemiach , gdzie lud wierzył ciągle w Trygława i Światowida.

 
O piracie Johansonie

O jednorękim, jednookim, jednozębnym piracie Johansonie

 Dawno, dawno temu, albo jeszcze dawniej młody Gniewomir wędrował brzegiem morza, zbierając do woreczka co ładniejsze muszelki i kawałki bursztynu. Jantar, czasem zwany przez tubylców łzami Bałtyku, sprzeda ojciec arabskim kupcom, przybywającym każdego lata do Rowów- jego rodzinnej wioski. Dziś nie popłynął łodzią z ojcem na połów. Jego brat Wodosław zastąpił go przy wiosłach. Bursztyn, jantar, łzy Bałtyku- to cenniejszy towar niż suszone i wędzone ryby.

 
Szlakiem latarni morskich

Szlakiem latarni morskich na polskim wybrzeżu.

Mapa zasięgu polskich latarni morskichJest ich na polskim wybrzeżu 17.Każda inna,charakterystyczna , rozpoznawalna , identyfikowana z miejscowością w której pracuje.Swym zasięgiem pokrywają całe wybrzeże. Dziś w dobie łączności stelitarnej i GPS pełnią marginalna rolę jako punkty nawigacyjne, lecz jak wyglądały by nasze latarniane miejscowości bez tych budowli?Są wizytówką Ustki,Kołobrzegu,Świnoujścia...Poniżej nieco informacji encyklopedycznych. Zapraszamy do zapoznania się z historią tych archaicznych już obiektów.
LATARNIA MORSKA (bliza, baka, far, faros, torma) - stały znak nawigacyjny w postaci wieży, na ogół wysokiej (do kilkudziesięciu metrów), z umieszczonym na wierzchołku światłem o dużym natężeniu, zasięgu od kilku do kilkudziesięciu mil morskich i znanej charakterystyce światła, nie powtarzającej się w promieniu wielu mil morskich. Buduje się je na brzegu morskim, na wyspach, czasem bezpośrednio na dnie morskim albo na wyspach sztucznie usypanych z kamieni. W nocy latarnie morskie są identyfikowane na podstawie charakterystyki światła , która jest dokładnie opisana w locjach i spisach świateł, w dzień natomiast, na podstawie wyglądu tj. kształtu, konstrukcji, koloru wieży. Na budynku latarni morskiej lub w jej pobliżu często jest usytuowana antena radiolatarni oraz źródło sygnału dźwiękowego (tzw.buczek mgłowy), Latarnia morska Helktóry jest uruchamiany w warunkach złej widoczności. Źródło światła latarni morskiej umieszczone jest w wieńczącej wieżę przeszklonej kopule (jest to tzw. laterna) i zasilane zazwyczaj energią elektryczną doprowadzoną z zewnątrz lub wytwarzaną na miejscu. Dawniej używano innych źródeł światła np. takich, jak - drewno, węgiel, nafta, olej, gaz, smoła (latarnia morska na Helu była kiedyś opalana węglem i smołą). Zasięg światła latarni morskich dochodzi do 30 mil morskich, a wysokość najwyższej wieży wynosi 106 m.    
SYSTEM OZNAKOWANIA NAWIGACYJNEGO wybrzeży, w skład którego wchodzą również latarnie morskie, służy nawigatorom do prowadzenia bezpiecznej żeglugi, a w szczególności do określenia pozycji własnej statku na wodach przybrzeżnych. Rozmieszczenie latarń wzdłuż wybrzeża uzależnione jest przede wszystkim od ukształtowania brzegów i charakteru wybrzeża, rodzaju wód przybrzeżnych, hydrometeorologicznych i żeglugowych warunków danego akwenu oraz ilości i rodzaju przeszkód nawigacyjnych.

NAJSTARSZYMI znanymi latarniami morskimi były ognie płonące na specjalnych kolumnach w pobliżu wejścia do portu w Pireusie (IV w.p.n.e.). Spośród znanych około dwudziestu latarni morskich w starożytności najsłynniejszymi były : latarnia na wyspie Faros u wejścia do Aleksandrii (zniszczona przez trzęsienie ziemi w XIV w.) i latarnia mająca postać posągu Heliosa na wyspie Rodos (III w.p.n.e.). Latarnia Faros była monumentalną budowlą o zdumiewającej, jak na owe czasy, wysokości - ponad 100 m. Jej budowa trwała 17 lat. Najstarsze latarnie morskie w Europie zachodniej zostały zbudowane przez Rzymian w Dover, Boulogne i Ostii w I w.n.e. Od początku XIX w., już na wszystkich ważnych szlakach żeglugowych widoczne były światła latarń morskich. Obecnie jest ich kilka tysięcy na całym świecie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 28 - 36 z 174
 
Top! Top!